Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1.Jakie kwalifikacje powinien mieć wicedyrektor przedszkola publicznego, którego organem prowadzącym jest osoba fizyczna? Czy musi być mgr i mieć ukończony kurs lub studia z zarządzania oświatą? 2.Jakie stanowiska w przedszkolu upublicznionym można utworzyć? Czy stanowisko wicedyrektora ds.finansowych i/lub pedagogicznym będzie uznane w arkuszu organizacyjnym? Poproszę o wskazanie przepisów, w których mogę znaleźć odpowiedź na temat stanowisk pracy w przedszkolach.
Ad 1. Zgodnie z § 8 ust. 1 (w zw. z § 1 pkt 1 i 5-11) oraz § 8 ust. 2 (w zw. z ust. 1 pkt 1 i 2 oraz § 1 pkt 5-11) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce (Dz.U. z 2017 r., poz. 1597) do zajmowania stanowiska wicedyrektora publicznego przedszkola konieczne jest łączne spełnienie jednej z dwóch następujących grup wymagań: 1) co najmniej czteroletni staż pracy pedagogicznej na stanowisku nauczyciela; uzyskanie przed powierzeniem stanowiska wicedyrektora co najmniej bardzo dobrej oceny pracy w okresie ostatnich pięciu lat pracy lub pozytywnej oceny dorobku zawodowego w okresie ostatniego roku; wykształcenie wyższe i tytuł zawodowy magister, magister inżynier lub równorzędny oraz przygotowanie pedagogiczne i kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym przedszkolu; warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania pracy na stanowisku kierowniczym; pełna zdolność do czynności prawnych i korzystanie z pełni praw publicznych; niekaralność prawomocną karą dyscyplinarną oraz nietoczenie się postępowania dyscyplinarnego nauczycieli; niekaralność prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe; nietoczenie się postępowania o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego; niekaralność zakazem pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi albo 2) wykształcenie wyższe i tytuł zawodowy licencjat, inżynier lub równorzędny, oraz przygotowanie pedagogiczne i kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym przedszkolu; co najmniej czteroletni staż pracy pedagogicznej na stanowisku nauczyciela; uzyskanie przed powierzeniem stanowiska wicedyrektora co najmniej bardzo dobrej oceny pracy w okresie ostatnich pięciu lat pracy lub pozytywnej oceny dorobku zawodowego w okresie ostatniego roku; warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania pracy na stanowisku kierowniczym; pełna zdolność do czynności prawnych i korzystanie z pełni praw publicznych; niekaralność prawomocną karą dyscyplinarną oraz nietoczenie się postępowania dyscyplinarnego nauczycieli; niekaralność prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe; nietoczenie się postępowania o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego; niekaralność zakazem pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi. Na stanowisku wicedyrektora nie obowiązuje wymóg wykształcenia z zakresu zarządzania oświatą.
Ad 2. Stanowiska kierownicze w publicznym przedszkolu to dyrektor oraz wicedyrektor, którego można powołać w przedszkolu liczącym co najmniej 6 oddziałów lub posiadającym oddziały zlokalizowane w różnych miejscach lub w którym co najmniej 2 oddziały pracują dłużej niż 10 godzin dziennie oraz za zgodą organu prowadzącego dyrektor może utworzyć stanowisko wicedyrektora także w innych przypadkach (art. 101 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm.). Akt PO nie zakazuje dookreślenia nazwy stanowiska wicedyrektora, a ponieważ kompetencje wicedyrektorów określa statut, może on przewidywać rozróżnienie wicedyrektora ds finansowych i/lub pedagogicznych (art. 102 ust. 1 pkt 8 PO). Za zgodą organu prowadzącego dyrektor może tworzyć inne stanowiska kierownicze, a ich nazwy i kompetencje musiałby określać statut danego przedszkola (art. 101 ust. 3 i art. 102 ust. 1 pkt 8 PO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Osoba prawna, która prowadzi publiczne przedszkola i szkoły rekrutuje osoby na stanowiska dyrektorów tych placówek nie przeprowadzając konkursu na to stanowisko, co jest zgodne z art.63 ust.11 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 Prawo oświatowe Dz.U. 2017.59. Czy w tym przypadku osoba zatrudniana na stanowisku nauczyciela z powierzeniem stanowiska dyrektora szkoły publicznej lub przedszkola publicznego na 5 lat powinna posiadać aktualną ocenę pracy (z ostatnich 5 lat) ?
- Czy nauczyciel zatrudniony na podstawie umowy o pracę może uzyskać zwolnienie na czas pobytu jego 10 letniego dziecka w szpitalu? Czy może zwrócić się do pracodawcy o świadczenie opiekuńcze?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownicy administracji i obsługi zatrudnienie są w szkole na podstawie ustawy o pracownikach samorządowych.
Ww. ustawa zapewnia pracownikowi samorządowemu, z tytułu pracy wykonywanej w godzinach nadliczbowych, jedynie zwykłe wynagrodzenie lub czas wolny w tym samym wymiarze, co liczba przepracowanych godzin nadliczbowych (art. 42 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych).
Obowiązujące regulacje dotyczące pracowników samorządowych nie przewidują dodatków ani 50%, ani 100% za godziny nadliczbowe, o których mowa w Kodeksie pracy. Wynagrodzenie należne pracownikowi pracodawca wypłaca proporcjonalnie do liczby przepracowanych godzin poza normalnymi godzinami pracy tego pracownika.
• art. 42 ust. 2, ust. 4 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458),
• art. 151[11] Kodeksu pracy.
Dozorcy zatrudnieni są w szkole w ramach stanowisk pomocniczych i obsługi. Pracują w systemie równoważnym czasu pracy (po 8 lub 12 godzin) zgodnie z ustalonym grafikiem. Pracują w nocy w dni robocze (od godz. 22.00 do 6.00) oraz w soboty, niedziele i święta, czyli sobota, niedziela i ewentualne święto są dla nich dniami pracy. Przy ustalaniu grafiku uwzględniany jest 11-godzinny odpoczynek dobowy i 35-godzinny odpoczynek tygodniowy i 5-dniowy tydzień pracy.
Czasami jednak zdarza się (jeśli święto przypada w tygodniu, np. 1 maja w środę i 3 maja w piątek), że pracują ponad normatywny wymiar czasu pracy i zamiast np. normatywnych 24 godz. (w tygodniu rozliczeniowym od 1 do 7 maja br. były 3 dni robocze 2, 6 i 7 maja, jedna sobota i niedziela i dwa święta) dozorca pracował 44 godz..
Czy powinien otrzymać 100% dodatek za pracę w niedzielę i święto, przy założeniu, że niedziela jest dla dozorcy dniem pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor szkoły w dniu 18 maja 2017 r. poinformował na piśmie reprezentującą nauczyciela zakładową organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia umowy ze względu na zmiany organizacyjne wynikające ze zmniejszenia liczby oddziałów. W jakim dniu mija 5 dniowy termin zgłoszenia na piśmie pracodawcy umotywowanych zastrzeżeń zgodnie z art. 38 par. 2 kodeksu pracy? Czy sobota i niedziela jest liczona do 5 dni, o których mowa powyżej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zostało wystawione świadectwo pracy nauczycielowi na stanowisku nauczyciel wychowania fizycznego, koordynator ds. organizacji pozalekcyjnych zajęć gimnastyki korekcyjnej. Świadectwo pracy zostało wystawione od 01.09.2006 do 31.08.2019 r. Nauczyciel zatrudniany w placówce był już emerytem. Czy należny uwzględnić szczególne warunki w świadectwie pracy od 01.09.2006 do 31.12.2008 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe