Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
31 sierpnia skończyła mi się kadencja na dyrektora szkoły, od 22 sierpnia przebywam na zwolnieniu lekarskim. Jak powinnam mieć liczony zasiłek chorobowy?
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi, co do zasady, stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r., poz. 512 z późn. zm.).
Wynagrodzeniem jest przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe, a przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustala się przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego przez pracownika za okres, z którego wynagrodzenie jest uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku macierzyńskiego, przez liczbę miesięcy, w których wynagrodzenie to zostało osiągnięte.
W przypadku zaprzestania wypłaty składnika wynagrodzenia od określonej daty, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres od tej daty, ustala się bez tego składnika wynagrodzenia.
W mojej opinii podstawą zasiłku powinno być wynagrodzenie średnie z ostatnich 12 miesięcy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy po zakończeniu całorocznego urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielowi dodatkowo przysługuje urlop wypoczynkowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie wykładni prawnej oraz udzielenie porady w sprawie interpretacji przepisów dotyczących naliczania stażu pracy pracownikom pedagogicznym. Czy świadectwo pracy które, zdaniem organu prowadzącego zostało wydane nie zgodnie z przepisami prawa, może stanowić podstawę do zaliczenia stażu pracy? Zwrócił się do mnie nauczyciel w sprawie zaliczenia stażu pracy za okresy zatrudnienia w poprzednich szkołach.
Nauczyciel w latach 1986 -1990 pracował w szkole, z której na podstawie art. 18 KN został przeniesiony do mojej szkoły.W dniu dzisiejszym dostarczył świadectwo pracy z tamtej szkoły. W mojej szkole pracował w latach 1990 -1999 do chwili utworzenia gimnazjum, z dniem 01.09.1999 z art 18 KN został przeniesiony na stanowisko dyrektora gimnazjum. Za ten okres zostało wystawione świadectwo pracy. Od 01.09.2017 jest pracownikiem mojej szkoły i nadal pełni funkcję dyrektora do 31.08.2019 r. Od organu prowadzącego usłyszałam, że nie mogę zaliczyć stażu pracy za lata 1986- 1990 oraz 1990 -1999. Jeżeli to uczynię to postąpię niezgodnie z przepisami prawa i naruszę dyscyplinę budżetową. Bardzo proszę o pomoc, podanie podstawy prawnej którą mogłabym przedstawić organowi prowadzącemu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można wypłacić zasiłek na zagospodarowanie nauczycielce, która jest zatrudniona w przedszkolu od 01.09.2013 obecnie do 31.08.2015 w pełnym wymiarze. Posiada kwalifikacje do zajmowanego stanowiska, studia ukończone 12 lipca 2013. 18 lipca 2014 uzyskała stopień nauczyciela kontraktowego. Przedszkole jest podstawowym miejscem zatrudnienia - przed dniem 01.09.2013 nie była nigdzie zatrudniona.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się do Państwa z prośbą o opinię i podpowiedź w zatrudnieniu. Otóż, nauczyciel dyplomowany otrzymuje urlop bezpłatny (pod koniec września 2016) na czas zajmowania innego stanowiska związanego z pełnieniem funkcji. Na jego miejsce chcę zatrudnić nauczyciela, który będzie pracował w szkole po raz pierwszy i ma odpowiednie kwalifikacje na to stanowisko. Moim zdaniem, nie mogę zatrudnić tego nauczyciela do końca roku szkolnego czyli 31.08.2017r., bo zajęcia już trwają, a poza tym i tak nie ma już szansy na rozpoczęcie stażu na kontraktowego. Wobec tego, czy zawrzeć umowę o pracę z tym nauczycielem na czas określony do końca zajęć (23.06.2017r-tak chcę zrobić), czy do końca czerwca?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony z mianowania, który już wyraził zgodę na zniżkę godzin, może w kolejnym roku szkolnym zostać zwolniony z art. 20 KN? Czy jest to możliwe, jeżeli ma się pełny etat?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe