Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Na podstawie art. 229 § 2 zd. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni,...

PORADA PRAWNA

08 października 2018 Kadry

Badanie lekarskie po nieobecności z powodu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego oraz zwolnienia lekarskiego (przed w/w urlopami) związanego z ciążą. W przedmiotowej kwestii mam następujące pytania: 1. Czy 52 tyg. nieobecności spowodowanej przebywaniem pracownika na urlopach związanych z macierzyństwem (macierzyński, rodzicielski) są podstawą do skierowania go na badania kontrolne? 2. Czy zwolnienie lekarskie pracownicy w ciąży trwające powyżej 30 dni obowiązuje pracodawcę do skierowania pracownicy po powrocie z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego na badania kontrolne? Czy należy uznać w tym miejscu, że ciąża nie jest chorobą i po takich zwolnieniach lekarskich nie ma potrzeby kierowania pracownicy do lekarza medycyny pracy? Jeśli jednak należy przeprowadzić te badania, jaki dokument pracownica ma przedstawić lekarzowi orzecznikowi, żeby na jego podstawie lekarz stwierdził zakończenie leczenia?

Na podstawie art. 229 § 2 zd. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Urlop macierzyński i rodzicielski nie są niezdolnością do pracy z powodu choroby, a usprawiedliwioną nieobecnością w pracy wynikającą z korzystania z uprawnień rodzicielskich; w związku z tym nie stanowią przesłanki skierowania na badanie kontrolne. Również ciąża nie jest chorobą, ale już niezdolność do pracy z powodu choroby przypadającej w czasie ciąży w sytuacji, gdy trwa ponad 30 dni, zobowiązuje pracodawcę do skierowania pracownicy na badanie kontrolne – art. 229 § 2 zd. 2 w zw. z § 4a KP; pracownica nie przedkłada lekarzowi medycyny pracy innego dokumentu niż skierowanie wystawione przez pracodawcę, a w szczególności nie musi udowodnić zakończenia leczenia.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT