Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Badanie lekarskie po nieobecności z powodu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego oraz zwolnienia lekarskiego (przed w/w urlopami) związanego z ciążą. W przedmiotowej kwestii mam następujące pytania: 1. Czy 52 tyg. nieobecności spowodowanej przebywaniem pracownika na urlopach związanych z macierzyństwem (macierzyński, rodzicielski) są podstawą do skierowania go na badania kontrolne? 2. Czy zwolnienie lekarskie pracownicy w ciąży trwające powyżej 30 dni obowiązuje pracodawcę do skierowania pracownicy po powrocie z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego na badania kontrolne? Czy należy uznać w tym miejscu, że ciąża nie jest chorobą i po takich zwolnieniach lekarskich nie ma potrzeby kierowania pracownicy do lekarza medycyny pracy? Jeśli jednak należy przeprowadzić te badania, jaki dokument pracownica ma przedstawić lekarzowi orzecznikowi, żeby na jego podstawie lekarz stwierdził zakończenie leczenia?
Na podstawie art. 229 § 2 zd. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Urlop macierzyński i rodzicielski nie są niezdolnością do pracy z powodu choroby, a usprawiedliwioną nieobecnością w pracy wynikającą z korzystania z uprawnień rodzicielskich; w związku z tym nie stanowią przesłanki skierowania na badanie kontrolne. Również ciąża nie jest chorobą, ale już niezdolność do pracy z powodu choroby przypadającej w czasie ciąży w sytuacji, gdy trwa ponad 30 dni, zobowiązuje pracodawcę do skierowania pracownicy na badanie kontrolne – art. 229 § 2 zd. 2 w zw. z § 4a KP; pracownica nie przedkłada lekarzowi medycyny pracy innego dokumentu niż skierowanie wystawione przez pracodawcę, a w szczególności nie musi udowodnić zakończenia leczenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zatrudniliśmy pracownika na zastępstwo za ciężarną kobietę, której umowa na czas określony przedłuża się do dnia porodu, w umowie osoby zastępującej był zapis: na czas określony w celu zastępstwa pracownika - ".... do czasu powrotu z usprawiedliwionej nieobecności w pracy, od dnia 02.01.2019 r."- czy pracownikowi zastępującemu umowa rozwiązuje się automatycznie w dniu porodu osoby zastępowanej? Na umowie nie było wpisanej daty końcowej, ponieważ nie wiedzieliśmy kiedy pracownica urodzi. Jaki tryb i jaką podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy wpisać w świadectwie pracy? Czy zapis "rozwiązanie umowy o pracę z upływem czasu, na który była zawarta" jest prawidłowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać dyrektorem zespołu szkół: podstawowej i muzycznej I stopnia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel mgr historii może uczyć plastyki w klasach IV- VIIIszkoły podstawowej na podstawie świadectwa ukończenia studiów podyplomowych nauczania w systemie blokowym w zakresie języka polskiego, historii z elementami WOS-u i kultury?
- Nauczyciel zatrudniony jest w placówce nieferyjnej od dnia 01.09.2024 r. na czas nieokreślony. W dniu 05.04.2024 r. złożył wypowiedzenie o rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia.
Zgodnie ze złożonym wypowiedzeniem przez nauczyciela:
- ile wynosi okres wypowiedzenia umowy o pracę,
-od którego momentu ma być liczony okres wypowiedzenia,
- na jakiej podstawie prawnej stosunek pracy zostanie rozwiązany.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka Gimnazjum jest zatrudniona od 01.09.2013r. na umowę o pracę. Od dnia 19.01.2015 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, aż do dnia porodu 26.04.2015. Następnie wykorzystuje urlop macierzyński od 26.04.2015-12.09.2015, później urlop macierzyński 13.09.2015 r. - 24.10.2015, urlop rodzicielski 25.10.2015 - 23.04.2015r. Czy po wykorzystaniu wszystkich przysługujących jej urlopów, może wykorzystać od razu urlop wypoczynkowy w wymiarze 8 tygodni (za rok 2015) ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe