Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Bardzo proszę o informację, jaką treść powinno mieć pismo dotyczące wypowiedzenia pracy nauczycielowi, który ze względu na likwidację gimnazjum nie będzie zatrudniony w roku szkolnym 2019/20. Nauczyciel jest zatrudniony na zasadzie mianowania i nabył prawo do przejścia na emeryturę.
W zależności od tego, w jakiej szkole jest zatrudniony nauczyciel (szkoła, w której prowadzone są klasy gimnazjalne czy samodzielne gimnazjum), podstawą rozwiązania stosunku pracy będzie art. 225 albo 226 ustawy z dnia 14.12.2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe.
W przypadku nauczycieli szkół, w których prowadzone są klasy dotychczasowego gimnazjum, w pierwszej kolejności należy przenieść nauczyciela w stan nieczynny na podstawie art. 225 ust. 1 ustawy:
Na podstawie art. 225 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 60, 949 i 2203 oraz z 2018 r. poz. 2245) przenoszę Pana/Panią z dniem 1 września 2019 r. w stan nieczynny.
Powodem przeniesienia w stan nieczynny są zmiany organizacyjne powodujące wygaszenie kształcenia w gimnazjum, niosące za sobą zmniejszenie liczby godzin ...................., uniemożliwiające dalsze zatrudnienie Pana/Pani na stanowisku nauczyciela.
W okresie przebywania w stanie nieczynnym przysługuje Panu/Pani prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego oraz do innych świadczeń pracowniczych.
Z upływem sześciomiesięcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym lub z dniem podjęcia przez Pana/Panią zatrudnienia w innej szkole, stosunek pracy wygaśnie z mocy prawa.
W terminie 7 dni od dnia uzyskania niniejszej informacji może Pan/Pani złożyć oświadczenie o odmowie przeniesienia w stan nieczynny; wówczas stosunek pracy zostanie rozwiązany z dniem 31.08.2019 r.
W przypadku samodzielnego gimnazjum, które kończy swoją działalność z nauczycielem rozwiązuje się stosunek pracy:
Na podstawie art. 226 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 60, 949 i 2203 oraz z 2018 r. poz. 2245) rozwiązuję z Panem/Panią stosunek pracy z dniem 31 sierpnia 2019 r., po upływie trzymiesięcznego wypowiedzenia.
Powodem rozwiązania stosunku pracy są zmiany organizacyjne powodujące wygaszenie kształcenia w gimnazjum.
Jednocześnie informuję, że przysługuje Panu/Pani prawo wniesienia odwołania so Sądy Pracy w .............., w terminie 21 dni od dnia doręczenia niniejszego pisma.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jesteśmy małą szkoła, w wyniku choroby frekwencja w klasie w okresie jednego tygodnia była 0. Nauczyciele w pracy byli. Co wpisać w takim przypadku do dziennika?
- Czy osoba przebywająca na urlopie wychowawczym ma prawo do wynagrodzenia? Jakie świadczenia powinna pobierać?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik na 1.11.2018r. ma 19 lat pracy z z dniem 21.11.2018r. osoba ta przyniosła od Radcy Prawnego pozytywną opinię - zaliczenie do lat pracy pasionki 2 lata. Czy Dyrektor ma obowiązek wypłacić jubilatkę na 20 lat?, czy powinien wypłacić ją dopiero na 25 lat ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1) Nauczyciel zatrudniony na zastępstwo od 01.11.2016 r. do 24.06.2017r. lub do 30.06.2017r. Proszę o odpowiedź za ile dni należy wypłacić nauczycielowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy za rok szkolny 2016/2017 (proszę o podstawę prawną).; 2) Nauczyciel zatrudniony w naszej szkole brał udział w pracy Komisji na stanowisko Dyrektora Przedszkola . Proszę o odpowiedź jak ten dzień należy usprawiedliwić nauczycielowi (proszę o podstawę prawną).; 3) Nauczyciel zatrudniony od 01.09.2016r. do 31.08.2017r., od 23.12.2016r. do chwili obecnej jest na zwolnieniu lekarskim i będzie do dnia porodu. Urodzi dziecko około 15.08.2017r..Proszę o odpowiedź co z urlopem macierzyńskim w naszej szkole i do kiedy go udzielamy oraz czy należy się Pani ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy za rok szkolny 2016/2017. (proszę o podstawę prawną).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak prawnie wygląda sytuacja nauczyciela, któremu wręczono ograniczenie na kolejny rok szkolny na podstawie projektu arkusza organizacyjnego zatwierdzonego przez organ prowadzący (wyraził na nie zgodę), po zakończonym naborze okazało się, że stworzono jedną klasę mniej i wymiar ograniczenia jest większy. Co mam zrobić w takiej sytuacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe