Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak prawnie wygląda sytuacja nauczyciela, któremu wręczono ograniczenie na kolejny rok szkolny na podstawie projektu arkusza organizacyjnego zatwierdzonego przez organ prowadzący (wyraził na nie zgodę), po zakończonym naborze okazało się, że stworzono jedną klasę mniej i wymiar ograniczenia jest większy. Co mam zrobić w takiej sytuacji?
Ograniczenie wymiaru godzin, w przypadku nauczycieli mianowanych, następuje z końcem maja, za 3 miesięcznym wypowiedzeniem. Jeżeli nauczyciel wyraził na to zgodę na podstawie art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela, to tyle godzin powinien otrzymać od 1 września. Jest to bowiem wypowiedzenie warunków pracy i płacy, tyle że dotyczące tylko nauczycieli mianowanych i powinno zawierać liczbę oferowanych godzin pracy, na które nauczyciel musi wyrazić zgodę.
W opisanym przypadku istnieją dwa rozwiązania: porozumienie z nauczycielem na większe ograniczenie godzin lub odpowiednie zmiany w pierwszym aneksie do projektu organizacyjnego - zmiana planów nauczania, przydziału godzin dyrektorskich (pod warunkiem, że nie spowoduje to zmniejszenia etatów innych nauczycieli) albo wniosek do organu prowadzącego o przydzielenie dodatkowych godzin na zajęcia, które mógłby nauczyciel prowadzić.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zatrudniliśmy nauczyciela na zastępstwo od 1.09.2020 r., po czym wypowiedzieliśmy umowę. Dzień 29.11.2020 r. był ostatnim dniem pracy. Czy za przepracowany okres nauczycielowi przysługuje „13”?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik administracji lub obsługi może wziąć urlop wypoczynkowy w wymiarze godzinowym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym ze względu na strukturę nauczyciele wypracowują w ramach etatu różne godziny tygodniowego obowiązkowego wymiaru, np. 18/18, 24/24 itp. Pytanie dotyczy sposobu wyliczenia stawki za godziny ponadwymiarowe nauczyciela, który wypracowuje etat 18/18 (w umowie nauczyciel) natomiast godziny ponadwymiarowe przydzielone ma w grupach wychowawczych 24/24. Czy wg zasady 4,16x18 itp, czy 4,16x24. Czy może powinna być zastosowana zasada etatu łączonego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kwalifikacje nauczyciela. Czy nauczyciel, który ukończył studia magisterskie na kierunku pedagogiki w specjalności: pedagogika resocjalizacyjna i opiekuńczo - wychowawcza może być zatrudniony na stanowisku nauczyciela o specjalnym przygotowaniu pedagogicznym (tzw. nauczyciel wspomagający)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Sąd II instancji podtrzymał Wyrok Sądu Pracy I Instancji i przywrócił nauczyciela do pracy.
Nauczyciel ten był zatrudniony w wymiarze pełnego etatu w Gimnazjum od maja 2011 r. jako 10/20 pedagoga i 9/18 nauczyciel WOS. Przy czym sprawował funkcję dyrektora gimnazjum, więc miał zniżkę pensum jako nauczyciel WOS i wypracowywał tylko 5 godzin WOS i 10/20 pedagoga. Taki stan rzeczy trwał do dnia połączenia Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w ZESPÓŁ SZKÓŁ w dniu 01.09.2015 r., wówczas dyrektor ten został zwykłym pracownikiem ( z przerostem ambicji po dawnym stanowisku funkcyjnym ) i z powodu niesubordynacji i innych przyczyn na mocy KP ówczesny dyrektor szkoły podstawowej wręczył mu wypowiedzenie warunków pracy i płacy. Nastąpił proce w Sadzie pracy, który trwał do dnia 05.04.2018 r. - kiedy to zapadł wyrok w II Instancji , który przywraca nauczyciela do pracy. W międzyczasie na mocy REFORMY OŚWIATY, od 01.09.2017 r. Zespół Szkół przekształcił się w Szkołę Podstawową. W arkuszu organizacyjnym nie ma już stanowiska pedagoga gimnazjum w wymiarze 10/20, tak jak było przed połączeniem placówek. Jak obecnie zachować się co powrotu tego nauczyciela do pracy?
Jakie godziny mu przydzielić?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe