Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Bardzo proszę o obliczenie wymiaru urlopu nauczycielom przedszkola (placówka nieferyjna). Nauczyciela realizującego pensum 15/25 (3 godziny każdego dnia w tygodniu). Nauczyciela realizującego pensum 13/25 (3 dni w tygodniu). Czy nauczycielowi pracującemu 3 dni w tygodniu przy ustalaniu okresu urlopu nie bierze się pod uwagę dni, w których nie pracuje w placówce, podobnie jak nie wlicza się sobót i niedziel?
Wymiar urlopu pierwszego nauczyciela wynosi: 15/25 * 35 dni = 21 dni * 8 godzin = 168 godzin w roku wykorzystywanych nie tylko w czasie zajęć dydaktycznych, ale także pozostałych godzin zajęć i czynności nauczyciela, który tygodniowo ma do przepracowania 24 godziny (średnio 4,8 godzin dziennie w każdym z 5 dni roboczych lub pracodawca może jemu ustalić inny harmonogram czasu pracy), zgodnie z art. 64 ust. 3 KN, art. 154 § 2, art. 1542 § 1 i 2 KP. Wymiar urlopu drugiego nauczyciela wynosi: 13/25 * 35 = 19 dni * 8 godzin = 152 godziny udzielane zgodnie z obowiązującym rozkładem czasu pracy, który może wynosić od 3 do 5 dni roboczych tygodniowo i jest ustalany przez pracodawcę (nie zaś przez obowiązujące przepisy); urlop jest udzielany nie tylko w czasie zajęć dydaktycznych, ale również w czasie wykonywania innych zajęć i czynności – nauczyciel łącznie tygodniowo ma do przepracowania 21 godzin. Jeśli nauczyciela obowiązuje 3-dniowy rozkład czasu pracy, każdego dnia ma do przepracowania 7 godzin i w tym czasie wykorzystuje urlop; jeśli np. obowiązuje go 5-dniowy rozkład czasu pracy, zgodnie z którym godziny dydaktyczne realizuje 3 dni w tygodniu, a łącznie z innymi obowiązkami pracuje 5 dni w tygodniu, każdego dnia ma do przepracowania średnio 4,2 godziny (lub rozkład godzin może się kształtować nierównomiernie w poszczególnych dniach) – urlop jest zawsze udzielany w godzinach pracy obowiązujących danego pracownika.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor szkoły po rezygnacji osoby z funkcji kierownika internatu powinien ogłosić konkurs na stanowisko kierownika czy wystarczy zasięgnąć opinii Rady Pedagogicznej i organu prowadzącego? Jeżeli powinien ogłosić konkurs to jakie kandydat na kierownika powinien spełniać wymogi? Nadmieniam jednocześnie, internat jest na terenie szkoły (sąsiedni budynek), a obecny kierownik podlega dyrektorowi. Dziękuje za odpowiedzieć.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Organizując bony podarunkowe z ZFŚŚ (opodatkowane) należy ponieść koszty dodatkowe w wysokości 10 zł od każdej karty oraz prowizję 40 zł za całość operacji. Czy te koszty należy przypisać każdemu pracownikowi (np.14zł + bon) czy tylko wartość bonu, a koszty dodatkowe pokryć jednorazowo (np. 240zł0 dla 20 pracowników)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przedszkolu nieferyjnym należą się nauczycielowi 4 dni wolne na żądanie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczyciela, który koniecznie chce pójść na emeryturę. Urodził się 23 września 1961 r. Dorobek: od 24.09.1977 r. do 15.08.1980 r. - praca w gospodarstwie, od 16.08.1980 r. do do 31.08.1984 r. - magazynier, od 01.09.1984 r. do 30.06.1985 r. - nauczyciel (wymiar niepełny), od 01.07.1985 r. do 09.02.1992 r. - magazynier, od 10.02.1992 r. - nadal - nauczyciel (pełny wymiar). Kiedy i na jakiej podstawie może składać wniosek?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może nakazać nauczycielom pełnienie stałego dyżuru na spotkania z rodzicami ... np. 1 godz. w tygodniu? Jeśli tak to na jakie przepisy się może powołać? Jak to unormować w szkole?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe