Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor szkoły może nakazać nauczycielom pełnienie stałego dyżuru na spotkania z rodzicami ... np. 1 godz. w tygodniu? Jeśli tak to na jakie przepisy się może powołać? Jak to unormować w szkole?
Spotkania z rodzicami to część czasu pracy nauczyciela zaliczana do innych zajęć i i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły, realizowanych w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy (art. 42 ust. 1 pkt. 2 Karty Nauczyciela). Najlepiej więc, stałe dyżury ująć w statucie szkoły, jako jedną z form kontaktów z rodzicami. Szkoły często organizują tego typu spotkania w jednym, stałym terminie w miesiącu, np. w pierwszy poniedziałek.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Za nauczyciela przebywającego na urlopie wychowawczym został zatrudniony nauczyciel na czas określony. Nauczyciel pełniący zastępstwo przebywa obecnie na długotrwałym zwolnieniu lekarskim (ciąża). Jego umowa wygasa w dniu porodu (listopad). Proszę o informację i podstawę prawną za kogo zatrudnić kolejnego nauczyciela, czy za nauczyciela przebywającego na wychowawczym, czy za nauczyciela, który jest na zwolnieniu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy kończąc pełnienie funkcji dyrektora z dniem 31 sierpnia 2022 r. mogę podpisać w sierpniu z nauczycielami i pracownikami obsługi umowy o pracę na przyszły rok szkolny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w ust. 6 pkt 13 świadectwa pracy powinno się wpisywać okresy, które wpisuje się również w ust. 6 pkt 8? Wydaje mi się, że tak, skoro do okresów nieskładkowych zalicza się okresy pobierania m.in. wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wypłaconego na podstawie przepisów Kodeksu pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się z prośbą o odpowiedź na opisaną niżej sytuację, dotyczącą udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. Nauczyciel z wieloletnim stażem, przebywał na urlopie zdrowotnym od dnia 28 listopada 2014 roku do dnia 19 grudnia 2014 roku (pobyt w sanatorium). W miesiącu maju 2015 roku poważnie zachorował, przebywał w szpitalu ponad dwa miesiące, obecnie wykorzystuje urlop uzupełniający po skończonym pobycie w szpitalu i zwolnieniu lekarskim. Zgodnie z treścią art. 73 ust. 8 KN nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia. Proszę o informację, czy w zaistniałej sytuacji jest jakakolwiek możliwość by udzielić temu nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia. Obecny stan zdrowia nie pozwala na jego powrót do pracy. Bardzo dziękuję za udzielenie szczegółowej odpowiedzi popartej przepisami.
- W chwili obecnej zatrudniam nauczyciela, który jest na urlopie na poratowanie zdrowia, wraca do pracy w czerwcu 2020 r. W związku z reorganizacją szkoły- likwidacją dwóch filii i brakiem godzin czy możliwe jest ograniczenie temu nauczycielowi godzin do połowy etatu? Jeśli tak, to do kiedy należy powiadomić nauczyciela o takim zamiarze?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe