Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Bardzo proszę o odpowiedź, czy mogę zaliczyć do pracowniczego stażu pracy okresy pracy w gospodarstwie rodziców, w którym zamieszkiwała w charakterze domownika. Pani sprzątaczka urodziła się w 1970 roku. Okresy wskazane w dokumentacji to 22.11.1986-22.1988 oraz 18.06.1986- 02.11.1990. Ile lat mogę ewentualnie zaliczyć?
USTAWA z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy:
Art. 1. 1. Ilekroć przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy, do stażu tego wlicza się pracownikowi także:
1) okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka,
2) przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,
3) przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.
W okresie wskazanym w pytaniu obowiązywała Ustawa z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin:
Art. 2. Przez użyte w ustawie określenie:
2) domownicy – rozumie się członków rodziny rolnika i inne osoby pracujące w gospodarstwie rolnym, jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z rolnikiem, ukończyły 16 lat, nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia na podstawie innych przepisów, a ponadto praca w gospodarstwie rolnym stanowi ich główne źródło utrzymania,
W pytaniu nie podano dokładnej daty urodzenia pracownicy. Rocznikowo ukończyła w 1986 roku 16 lat, więc trzeba tylko sprawdzić czy przed 22 listopada. To pierwszy warunek.
Ponadto Pani musi wykazać, że wskazane okresy są okresami ubezpieczenia rolniczego (w pytaniu jest mowa o dokumentacji, więc zakładam, że jest to dokumentacja ubezpieczeniowa własnie).
Ustawa z 1982 roku została uchylona 1 stycznia 1991 roku, więc jeżeli pracownica spełnia powyższe warunki, można zaliczyć jej cały wskazany okres.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy mogę prosić o procedurę, typowanie nauczycieli do zwolnienia? Co brać pod uwagę najpierw, żeby zabezpieczyć się przed odwołaniem w sądzie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak prawidłowo należy rozliczać czas pracy kierowcy autobusu szkolnego, gdy wyjechał na obóz i przez tydzień był na wyjeździe. Jak rozliczyć jego czas pracy na kartach drogowych? Czy praca kierowcy autobusu należy liczyć tylko za kierownicą, czy również jak przebywa w hotelu? Kierowca miał zapewniony pobyt i wyżywienie.
- Czy osoba która ukończyła studia I stopnia na kierunku pedagogika opiekunczo-wychowawcza i hospicyjna, oraz studia magisterskie na kierunku praca z osobami o specjalnych potrzebach edukacyjnych moze byc zatrudniona w osrodku rewalidacyjno-wychowawczym na stanowisku nauczyciela, prowadzac zajęcia z dziecmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym ze sprzężeniami lub z dziecmi z niepełnosprawnościa intelektualna w stopniu głębokim?
- Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze czasu pracy(11/18) będzie miał przydzieloną 1 godzinę nauczania indywidualnego w związku z dostarczeniem przez rodzica orzeczeń o potrzebie nauczania indywidualnego dziecka oraz orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Orzeczenia są wydane do końca czerwca 2017 r. W jaki sposób przydzielić nauczycielowi tą godzinę - czy zmienić wymiar zatrudnienia na 12/18 i zrobić aneks do umowy na czas określony czy też można przydzielić nauczycielowi 1 godzinę ponadwymiarową. Czy będzie nauczycielowi przysługiwał dodatek za trudne warunki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w ocenianiu pracy pracowników samorządowych należy stosować system punktowy dla spełniania kryteriów? Gdzie znajdę podstawę prawną tego systemu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe