Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Jeśli dziecko jest uczniem szkoły - gimnazjum ogólnodostępnego - realizuje zajęcia z klasą, do której uczęszcza. Podstawy prawne:1) Ustawa z dnia 7 września 1991 r....

PORADA PRAWNA

12 listopada 2012 Inne

Bardzo proszę o pomoc w zakresie organizacji nauczania ucznia z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym w gimnazjum ogólnodostępnym. W październiku uczennica otrzymała takie orzeczenie. Matka nie chce słyszeć o nauce w szkole specjalnej. Powołałam zespół i organizujemy nauczanie. Jak mam zrealizować 800 godzin plastyki i 830 godzin techniki, 130 godzin muzyki? Czy możemy te zajęcia realizować na różnych przedmiotach i zapisywać w oddzielnym dzienniku tematy dostosowane do potrzeb i możliwości dziecka? Uczennica nie ma nauczania indywidualnego, a nawet gdyby zaplanować jej po 7-8 godzin tygodniowo tych przedmiotów, zanudziłaby się. Poza tym, ona bardzo chce być w klasie i razem z klasą pracować. Bardzo proszę o pomoc, jak zorganizować nauczanie z korzyścią dla dziecka, ale zgodnie z litera prawa.

Jeśli dziecko jest uczniem szkoły - gimnazjum ogólnodostępnego - realizuje zajęcia z klasą, do której uczęszcza.

 

Podstawy prawne:

1) Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (ze zm.),

2) ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 17 listopada 2010 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego:

a) zobowiązuje do realizacji kształcenia i wychowania w sposób dostosowany do potrzeb oraz możliwości psychofizycznych ucznia,

b) zawiera zalecenia dotyczące form pomocy psychologiczno – pedagogicznej uwzględniające specyfikę stwierdzonego rodzaju niepełnosprawności.

 

Celem kształcenia i wychowania jest m. in. usprawnianie zaburzonych funkcji, rewalidacja oraz specjalistyczna pomoc i opieka.

Wymagania edukacyjne formułowane wobec tych uczniów powinny być dostosowane do ich indywidualnych potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych. Oznacza to również, że w szkolnym planie nauczania muszą znaleźć się zajęcia rewalidacyjne. Uczniowie ci nie uczęszczają na naukę drugiego języka obcego, a szkoła dla niego realizuje odrębną podstawę programową. Dla ucznia nauczyciele uczący redagują indywidualny program edukacyjny uwzględniający zalecenia z orzeczenia oraz dokumentację z rozporządzenia (tzw. IPET).

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 17 listopada 2010 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy(...):

§ 22.3. W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego zespół, na podstawie ustalonych przez dyrektora przedszkola, szkoły i placówki, o której mowa w art. 2 pkt 5 ustawy, form, sposobów i okresu udzielania uczniowi pomocy psychologiczno- pedagogicznej oraz wymiaru godzin, w którym poszczególne formy pomocy będą realizowane, określa działania wspierające rodziców ucznia oraz, w zależności od potrzeb, zakres współdziałania z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, w tym poradniami specjalistycznymi, placówkami doskonalenia nauczycieli, organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży.

 

Ustalenia zespołu są uwzględniane w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym, opracowanym dla ucznia na podstawie przepisów, o których mowa w § 21 ust.3. Dokumentowanie przebiegu kształcenia specjalnego nie odbiega od ogólnych zasad obowiązujących przy dokumentowaniu przebiegu nauczania. Uczeń jest wpisany do dziennika lekcyjnego danej klasy, otrzymuje oceny okresowe i roczne.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT