Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka jest na wypoczynkowym urlopie uzupełniającym, tj. za rok 2019 i za rok 2020 – ma łącznie 14 tygodni do 27.01.2021 r. Jednak w tym roku szkolnym ferie zimowe po zmianie związanej z COVID są od 4 do 17.01.2021 r. – w takim przypadku urlop uzupełniający pokrywa się z feriami zimowymi. Czy zatem urlop uzupełniający przedłuży jej się o 14 dni? Jeżeli tak, to czy może go wykorzystać, np. 4 dni do końca stycznia, a 10 dni w innym terminie i do kiedy?
Podstawę rozstrzygnięcia kwestii opisanych w pytaniu stanowią przepisy prawa wskazane poniżej.
Zgodnie z art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 2215 z późn. zm.) w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub urlopu macierzyńskiego nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni.
Co do zasady, zgodnie z art. 64 ust. 1 KN nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Podkreślić należy, że urlop nauczyciela „rozliczany” jest nie w latach szkolnych, a kalendarzowych. Skoro pracownik nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego w danym roku, nabywa prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze 8 tygodni.
Druga ważna sprawa to fakt, że zgodnie z prawem nauczyciel jednostki feryjnej przebywa na urlopie wypoczynkowym w okresie ferii i wakacji. Jest to normalny urlop wypoczynkowy, którego pracownik nie może się zrzec. Z uwagi na ten fakt nie może jednocześnie korzystać z urlopu bieżącego i uzupełniającego.
Nauczyciel bez względu na zaległy urlop uzupełniający w okresie ferii będzie korzystał z bieżącego urlopu wypoczynkowego za 2021 r. Z dniem rozpoczęcia ferii przerywa mu się urlop uzupełniający, którego należy mu udzielić do końca po zakończeniu ferii szkolnych.
W ten sposób nauczyciel nie nabędzie prawa do ewentualnego urlopu uzupełniającego za 2021 r.
Co do zasady, jeśli chodzi o prawo do urlopu uzupełniającego, zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 291 § 1 Kodeksu pracy roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Nie ma więc pośpiechu z wykorzystaniem urlopu uzupełniającego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W przedszkolu prowadzony jest monitoring sal. Czy można rodzicowi umożliwić wgląd w bieżące nagranie? Czy konieczna jest zgoda innych rodziców?
Gdzie powinien być umieszczony monitor z bieżącym podglądem?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uczennica z klasy 3 SP wyjeżdża z rodzicami za granicę na 4 miesiące, wróci po zakończeniu roku.Tam będzie chodziła do szkoły, ale świadectwo chce odebrać u nas. W jaki sposób wpisywać jej nieobecność i w jaki przeprowadzić klasyfikację?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w czasie ferii zimowych , letnich mogą być prowadzone zajęcia otwarte (sportowe, turystyczne) w szkołach? Nasza placówka jest placówką oświatową niefeeryjną. Prowadzimy zajęcia pozalekcyjne nieodpłatne w różnych szkołach w różnych dzielnicach miasta (są to na ogół zajęcia sportowe) w ramach godzin jakie mają nasi nauczyciele. Dotychczas prowadziliśmy w czasie ferii zimowych i letnich zajęcia otwarte w których uczestniczyły dzieci z tych szkół. Posiadamy regulamin takich zajęć. Czy takie zajęcia są prowadzone zgodnie z prawem, czy musimy traktować je jako półkolonie, zgodnie z Rozporządzeniem z 2016 roku (dotyczy wypoczynku). Czy w związku z tym, iż nie wszyscy nauczyciele mają ukończony kurs kierownika wypoczynku, czy kierownikiem może być jedna osoba na wszystkie zajęcia prowadzone w różnych szkołach, czy musi być na każde zajęcia - inny kierownik?
- Dyscyplinowanie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, w związku z pełnieniem przez nich dyżurów, napotyka sprzeciw. Nauczyciel będąc na korytarzu część swoich podopiecznych ma w klasie, twierdzi, że oni mają potrzebę zabawy, posiłku itp. Czy w tej sytuacji szkoła zapewnia bezpieczne warunki przebywania uczniów w szkole? Jak doprowadzić do zapewnienia bezpiecznych warunków nauki i odpoczynku dla najmłodszych uczniów w naszej placówce.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w IV etapie edukacyjnym w klasie pierwszej muszą być kontynuowane przedmioty realizowane w 3 klasie gimnazjum lub w przyszłości 8 klasy szkoły podstawowej ? Dotyczy to szkoły branżowej I stopnia gdzie uczęszczają tylko uczniowie młodociani pracownicy. Czy można np. lekcje geografii realizować dopiero w klasie drugiej bądź trzeciej.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe