Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Bardzo proszę o poradę prawną w niżej opisanej sprawie. Nauczyciel mianowany przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia od 1 lipca 2012 r. do 30 czerwca 2013 r. Od 12 sierpnia 2013r. do 31 stycznia 2014r. nauczyciel przebywał ciągle na zwolnieniu lekarskim (łącznie 173 dni). W okresie 3-14 lutego 2014 r. przypadały w naszym województwie ferie zimowe. Od 6 lutego 2014 r. do chwili obecnej nauczyciel nadal przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pracownik nie uzyskał prawa do świadczenia rehabilitacyjnego z uwagi na wykorzystany w ostatnim czasie urlop dla poratowania zdrowia. Czy w tym przypadku można rozwiązać z nauczycielem stosunek pracy. Proszę o pomoc i stosowną podstawę prawną.
W przypadku nauczyciela opisanego w pytaniu należy wziąć pod uwagę jego nieobecność w pracy spowodowaną chorobą od dnia 01.07.2012 r. Wcześniejszy urlop dla poratowania zdrowia nie wlicza się do czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, o której mowa w art. 23 ust. 1 pkt. 2 Karty Nauczyciela.
Zgodnie z powyższym przepisem stosunek pracy nauczyciela mianowanego ulega rozwiązaniu jeżeli okres czasowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą przekracza 182 dni, przy czym do okresu niezdolności do pracy wlicza się również przypadające w tym okresie przerwy obejmujące dni, w których w szkole, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie odbywają się zajęcia. W szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy może być przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, o którym mowa w przepisach dotyczących świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia.
Karta Nauczyciela posługuje się sformułowaniem "niezdolność do pracy", a nie tak jak kodeks pracy "łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego". Mimo to, 182 dni należy liczyć zgodnie z przepisami USTAWY z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ponieważ w dalszej części przepis Karty Nauczyciela mówi o przedłużeniu okresu nieobecności w związu z uzyskaniem przez nauczyciela prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. Świadczenie to pracownik może uzyskać jedynie po wyczerpaniu zasiłku chorobowego, który przysługuje przez okres 182 dni, a do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni (art. 8 i 9 ustawy o świadczeniach pieniężnych...).
W opisanym przypadku należy więc zwrócić się do lekarza, który wystawił zwolnienie lekarskie lub do ZUS-u o wyjaśnienie, czy zwolnienie wystawione od 06.02.2014 r. obejmuje niezdolność do pracy spowodowaną tą samą chorobą, co poprzednie zwolnienie. Jeżeli tak - niezdolność tą należy zsumować z poprzednią i po 182 dniu, jeżeli nauczyciel nie uzyskał świadczenia rehabilitacyjnego, należy nauczyciela zwolnić. Urlopu dla poratowania zdrowia nie bierzemy pod uwagę, ponieważ nie minął jeszcze rok od zakończenia poprzedniego. Gdyby jednak okazało się, że kolejna nieobecność spowodowana jest inną chorobą, wówczas okres zasiłkowy (182 dni) liczony jest od nowa.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel przebywający na urlopie rodzicielskim do 31.08.2017r. może brać udział w konkursie na dyrektora przedszkola - kandydować na dyrektora od 01.09.2017r.? Konkurs odbywa się w kwietniu 2017r.
- Czy w przedszkolu niepublicznym nauczyciel kontraktowy może mieć większe wynagrodzenie niż podaje ustawa? Czy to większe wynagrodzenie może w całości być sfinansowane z dotacji?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Biorąc pod uwagę art.188 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks Pracy (Dz.U. z 2016r. poz. 2138; poz.2255) proszę o wyrażenie opinii w temacie udzielania zwolnienia od pracy pracownikom na stanowisku nauczyciela w wymiarze 16 godzin albo 2 dni w ciągu roku kalendarzowego. Czy poprawnym postępowaniem pracodawcy (p. dyrektora) jest udzielanie tego zwolnienia w wymiarze godzinowym (16 godzin) nauczycielowi, ze względu na to, że nauczyciele w różne dni tygodnia mają różny wymiar godzin pracy. Tym samym wychodzi na to, że niektórzy nauczyciele korzystający z powyższego przywileju są kilka dni w roku na zwolnieniu od pracy z prawem do wynagrodzenia, a w przypadku pozostałych pracowników jest to maksymalnie 2 dni.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy czas strajku należy odliczyć od okresu za jaki nauczycielowi należy się świadczenie urlopowe?
- Jak zatrudniać kucharza w stołówce szkolnej? Czy jest to zależne od liczby korzystających z posiłków?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe