Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Bardzo proszę o udzielenie mi porady w sprawie przejścia pracownika niepedagogicznego na emeryturę. Pracownik osiągnął wiek emerytalny 20.10.2017 r. Dokładnie 20.12.2019 r. przysługuje mu nagroda jubileuszowa za 45 lat pracy. Pracownik w międzyczasie przeszedł zawał (sierpień 2018) i jest na przedłużającym się zwolnieniu lekarskim. Chciałby przejść na emeryturę ale jednocześnie chciałby dostać nagrodę jubileuszową. Kiedy najlepiej ma pisać wniosek o emeryturę (styczeń, luty, marzec 2019 r.) aby dostać jubileusz i mieć waloryzację? Proszę o odpowiedź i dziękuję.
Pracownik będzie miał prawo do nagrody jubileuszowej, jeśli rozwiąże umowę o pracę w związku z przejściem na emeryturę w każdym miesiącu 2019 r. - § 8 ust. 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, Dz.U. z 2018 r., poz. 936. Ponieważ wysokość emerytury ustalanej w I kwartale (gdyby pracownik rozwiązał umowę o pracę w okresie stycznia – marca 2019 r.) uwzględnia waloryzację składek dokonaną za trzeci kwartał poprzedniego roku, nie ma znaczenia w którym z tych miesięcy pracownik przejdzie na emeryturę; zyskałby przechodząc na nią najwcześniej w kwietniu po waloryzacji na koniec marca dokonanej za czwarty kwartał poprzedniego roku – art. 25a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Dz.U. z 2018 r., poz. 1270..
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zatrudniony w przedszkolu na czas nieokreślony dostał od lekarza orzeczenie lekarskie o udzieleniu urlopu zdrowotnego w dniach od 16.06.2015r. do dnia 07.07.2015r. W związku z tym, iż w dniach od 01.07.2015 do dnia 31.07.2015r ma zaplanowany urlop wypoczynkowy moje pytanie jest czy urlop powinien być udzielony w pełnym wymiarze tj 35 dni, czy powinien być przeliczony raz jaszcze i udzielony proporcjonalnie do okresu przepracowanego? Jeżeli tak to w jakim wymiarze powinien być udzielony? Nadmieniam, iż nauczyciel nie wykorzystywał w tym roku przysługującego urlopu. Czy w sytuacji gdy pracownik przepracował kilka dni w jednym miesiącu i w drugim miesiącu również przepracuje kilka dni to i tak urlopu powinno się udzielić w pełnym wymiarze, a w sytuacji gdyby nieobecność trwała pełny miesiąc dopiero należałoby zmniejszyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy urlop zdrowotny udzielony w czasie planowanego urlopu wypoczynkowego pochłania urlop wypoczynkowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, czy nauczyciel wspomagający w oddziale integracyjnym powinien otrzymać dodatek dla wychowawcy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące funkcjonowania w szkole Komisji Socjalnej, która przyznaje zapomogi (rzeczowe, losowe itp.) nauczycielom zatrudnionym w szkole, bądź też nauczycielom-emerytom. Moje pytanie dotyczy składu ww. Komisji. Czy istnieje jakikolwiek przepis mówiący o tym, kto powinien wchodzić w jej skład. Czy są jakiekolwiek regulacje mówiące o tym czy taki, a taki nauczyciel lub pracownik szkoły może lub też nie może wchodzić w skład Komisji Socjalnej. Idąc dalej - czy istnieje jakiś przepis mówiący o tym, iż członkowie Komisji Socjalnej przydzielającej zapomogi nie mogą być beneficjentami przyjmującymi takie zapomogi? Podam konkretny przykład z mojej szkoły. Otóż szkoła, której jestem dyrektorem to CKU przy Zakładzie Karnym w Płocku. Dysponujemy, jako szkoła, wydzielonym funduszem socjalnym. Jesteśmy małą szkołą. Zatrudnionych w sumie jest 13 nauczycieli (włączając w to mnie jako jedynego zatrudnionego na pełen etat; reszta nauczycieli jako 'dochodzący' na część etatu). Dwóch nauczycieli jest członkami Komisji Socjalnej. Raz do roku przydzielamy zapomogi pieniężne. Komisja rozpatruje wnioski i zgodnie z regulaminem udziela zapomóg, w tym te dwie osoby jako członkowie również korzystają z dobrodziejstw funduszu. Komórka kadrowa ZK ostatnio zarzuciła nieprawidłowości między innymi w zakresie składu komisji i faktu, iż jej członkowie pobierają zapomogi (faktycznie przyznając je sobie). Kadry chcą w tej chwili zmienić skład ww. komisji i dokooptować (przynajmniej jedną) osobę z kadr ZK. Bardzo bym nie chciał, aby ktoś, kto nie zasila naszego funduszu decydował o dysponowaniu jego środkami. Chciałbym zapoznać się z przepisem (o ile taki istnieje) mówiącym dość jasno kto, przez kogo w jaki sposób oraz w jakich okolicznościach może być powołany do komisji socjalnej. Jednocześnie czy jest jakikolwiek przepis, który stanowi, że członkowie komisji socjalnej mogą sami sobie przyznawać zapomogi pieniężne (lub jakiekolwiek inne zapomogi)? Będę wdzięczny za jasne i klarowne wytłumaczenie oraz za podanie podstawy prawnej w rzeczonej sprawie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W czasie trwania ferii zimowych nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim. Czy w takim wypadku należny mu się urlop wyrównawczy za czas przebywania na zwolnieniu? Jeżeli tak, to w jakim terminie dyrektor szkoły powinien udzielić takiego urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z nauczycielem zawarto umowę na rok szkolny 2015/2016 umowa ta jest na czas określony tj. do 31-08-2016 r. Od drugiego semestru chcemy tą umowę zmienić na umowę na czas nieokreślony, czy możemy aneksować tą umowę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe