Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Bardzo proszę o wyjaśnienie, jak powinna wyglądać umowa z nauczycielem zatrudnionym w Zespole Szkół i w jaki sposób dokonać zmian w zawartych wcześniej umowach. W 1999r. zostało utworzone Gimnazjum Publiczne ; w zawartych wtedy pomiędzy Dyrektorem Gimnazjum a nauczycielami umowach o pracę jako miejsce wykonywania pracy wskazano Gimnazjum Publiczne. W 2005r. został utworzony Zespół Szkół Samorządowych, w skład którego weszło Gimnazjum Publiczne oraz nowo powstałe Liceum Ogólnokształcące. Umowy z nauczycielami z tego okresu były zawierane przez dyrektora ZSS, a jako miejsce wykonywania pracy wskazywano: 1) Gimnazjum Publiczne w ZSS lub 2) LO w ZSS lub 3) Gimnazjum Publiczne i LO w ZSS. W 2011r. do ZSS zostało włączone nowo utworzone Technikum, w związku z czym zmieniła się treść umów z niektórymi nauczycielami w zakresie miejsca wykonywania pracy. Obecnie gimnazjum jest wygaszane i chcemy uporządkować umowy, gdyż konieczne będzie zwolnienie niektórych nauczycieli. W jaki sposób powinniśmy to zrobić, uwzględniając fakt, że nauczyciele wykonują pracę: 4) Tylko w jednym typie szkoły, wchodzącej w skład ZSS 5) W dwóch typach szkół, wchodzący w skład ZSS 6) W trzech typach szkół, wchodzących w skład ZSS Czy wykazywać w umowie liczbę godzin, realizowanych w każdej ze szkół ( ta liczba zmienia się nawet w ciągu roku szkolnego?) Sporządzić aneks do umowy czy zawrzeć nową jeśli nauczyciel ma umowę zawartą np. z dyrektorem Gimnazjum Publicznego, a obecnie jest to Dyrektor ZSS?
Nauczyciele, którzy mieli zawartą umowę z dyrektorem Gimnazjum Publicznego powinni mieć już wcześniej zmienioną umowę o pracę, gdzie pracodawcą powinien być zespół szkół oraz wskazanie, że dany nauczyciel wykonuje pracę w gimnazjum - art. 10 ust. 1 oraz art. 14 ust. 2 Karty Nauczyciela. W chwili obecnej można zawrzeć porozumienie stron umowy, w którym zgodnie stwierdzają, że umowa ta od 2005 r. jest zawarta z zespołem szkół, a nauczyciel świadczy pracę w gimnazjum.
Wszelkie zmiany w umowach o pracę mogą nastąpić w drodze porozumienia zmieniającego (aneks do umowy) albo wypowiedzenia zmieniającego. Liczby godzin w poszczególnych typach szkół nie trzeba podawać w umowie, ponieważ mogą one się zmieniać i konieczne byłoby wprowadzanie zmian w każdym takim przypadku.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o poradę w następującej sprawie:nauczyciel-emeryt zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin na czas nieokreślony pracuje dwa dni w tygodniu a trzeciego dnia jest obecny w szkole przez dwie godziny. Z uwagi na problem z obsadzeniem wychowawstw została mu powierzona ta funkcja na rok szkolny. Niestety nie wywiązuje się z obowiązków wychowawcy i jak twierdzi nie ze swojej winy , lecz dlatego, że jest rzadziej niż inni w szkole.Odmówił wyjazdu na wycieczkę z własną klasą, gdyż wycieczka wypadła w jego dniu wolnym.
Mam możliwość zatrudnienia od 1 września 2013 r. nauczyciela kontraktowego z kwalifikacjami do dwu przedmiotów, a tym samym w pełnym wymiarze. Mogę więc powierzyć mu wychowawstwo, które będzie sprawował przez 5 dni w tygodniu.
Czy mogę podziękować nauczycielowi,o którym pisałam na wstępie, uzasadniając decyzję o rozwiązaniu umowy potrzebą placówki?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak zatrudnić nauczyciela oddziału przedszkolnego w szkole (w grupie są 5 i 6 latki) na 22 godziny czy na 25 ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy kwalifikacje do zajęć korekcyjno- kompensacyjnych posiada osoba, która ukończyła studia mgr z historii oraz studia podyplomowe w zakresie; 1) diagnozy i psychoprofilaktyki zagrożeń edukacyjnych; 2) nauczania języka polskiego w zreformowanej szkole; 3) kultury i języka polskiego oraz historii i społeczeństwa; 4) nauczania przyrody w zreformowanym systemie edukacji.
- W roku szkolnym 2013/2014 nauczycielka od 08.03.2014 do 06.08.2014 przebywała na zwolnieniu lekarskim. Od 07.08.2014 otrzymała urlop macierzyński, skorzystała z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, który trwał do 05.08.2015r. W roku szkolnym 2013/2014 wykorzystała tylko dwa tygodnie ferii zimowych. Czy po okresie urlopu rodzcielskiego tj. od 06.08.2015r mam nauczycielce udzielić uropu wypoczynkowego w wymiarze uzupełniającym 6 tygodni za rok szkolny 2013/2014 oraz 4 tygodnie i 3 dni za rok szkolny 2014/2015 zgodnie z art.66 KN.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie są zasady potrącania wynagrodzenia za okres strajku? (nauczyciele strajkowali od 8 do 25 kwietnia)? Czy należy odliczać wynagrodzenie za soboty i niedziele w okresie strajku?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe