Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Chciałabym prosić o regulaminy i potrzebną dokumentację dotyczącą następującej sytuacji. Rodzic chce, aby dziecko odbyło w przedszkolu roczne przygotowanie przedszkolne nie jako 6 latek a jako 5 latek tak aby móc posłać dziecko w wieku 7 lat do I klasy szkoły podstawowej. Czy wystarczy tylko wniosek do dyrektora i czy jeśli po roku sam rodzic stwierdzi, że jednak nie chce dać dziecka do pierwszej klasy to czy może to dziecko jeszcze raz odbywać roczne przygotowanie przedszkolne?
Dziecko w wieku 5 lat nie odbywa obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego. Wynika to z tego, że:
1) tylko dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne, a powyższy obowiązek rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat;
2) dzieci w wieku 3-5 lat mają prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego (art. 31 ust. 4 – 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148). Potwierdza to również art. 36 ust. 2 pkt 1 PO, zgodnie z którym dziecko 6 – letnie może rozpocząć naukę w szkole, jeżeli korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę (nie ma mowy o obowiązku przygotowania przedszkolnego). Ponadto dziecko nie powtarza obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego, ponieważ jako 5 – latek korzysta z prawa do wychowania przedszkolnego, a jeśli nie rozpocznie nauki w szkole w wieku 6 lat, to jako 6 – latek odbywa obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne. Instytucji powtarzania obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego nie przewiduje w ogóle akt PO. W publicznym przedszkolu rodzic składa jedynie corocznie deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego, związaną z planowanym w przedszkolu postępowaniem rekrutacyjnym (art. 153 ust. 2 PO), a żaden przepis nie nakłada na niego obowiązku składania jakichkolwiek dodatkowych wniosków, w tym o powtarzanie lub realizowanie obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego.
Dyrektor nie może pozytywnie rozpatrzyć ewentualnego wniosku rodzica dziecka 5 – letniego o odbycie rocznego przygotowania przedszkolnego, jako sprzecznego z prawem. W związku z tym bezprzedmiotowe jest opracowanie regulaminu, który miałby taką możliwość dopuszczać, jako sprzecznego z powszechnie obowiązującymi przepisami. Wniosek rodzica, którego treść jest błędna, można ewentualnie potraktować jedynie jako wniosek o przeniesienie dziecka do oddziału 6 – latków, jeśli w danym przedszkolu są tworzone oddziały dla poszczególnych grup wiekowych zgodnie z postanowieniami statutu placówki. Natomiast obecność młodszego dziecka w grupie sześciolatków nadal pozostanie dla tego dziecka korzystaniem z prawa do wychowania przedszkolnego – art. 31 ust. 6 PO.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zapytanie o szkołę przysposabiającą do pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Pytanie pierwsze. Powiat jest organem prowadzącym dla tych szkół. Chciałbym dowiedzieć się jako przedstawiciel organu prowadzącego – powiat, jakie są postawy prawne utworzenia szkoły przysposabiającej do pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi (w przypadku tej szkoły w przyszłości przewidujemy tylko 3 oddziały)? Pytanie drugie. Czy można taką szkołę z trzema oddziałami wpisać w strukturę istniejącego już zespołu szkół technicznych, gdzie funkcjonują: technika, szkoły branżowe i oddziały szkoły branżowej dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim, tzn. klasy specjalne. Pytanie trzecie. Czy można tylko uruchomić oddziały przysposabiające do pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi w zespole szkół technicznych – czy istnieje taka możliwość prawna? Tworzenie osobnej szkoły wraz z całym zapleczem kierowniczym i innym dla 3 oddziałów jest mało ekonomiczne, a takie jest tylko zapotrzebowanie społeczne w obecnych realiach. Z nakierowania w sprawie sposobu organizacji nauczania dla tych dzieci w naszym powiecie będę wdzięczny. Są to dzieci absolwenci szkoły podstawowej, którą ukończyli.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Mam w szkole uczennice z cukrzycą typu II. Chcę zakupić rewerek treningowy stacjonarny( do postawienia w klasie i używania przez uczennicę w przypadku skoku poziomu cukru). Jakie certyfikaty powinien posiadc ten sprzęt?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Z prokuratury otrzymałem informację, że wszczęto dochodzenie przeciwko nauczycielowi podejrzanemu o czyn z art. 226 § 1 k.k. w zb. z art. 224 § 2 k.k. z art. 11 § 2 k.k. oraz o czyn z art. 222 § 1 k.k. w zb. z art. 224 § 2 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. Prawdopodobnie nauczyciel przebywa w zamkniętym szpitalu psychiatrycznym. Zamierzam zawiesić nauczyciela w obowiązkach oraz zwrócić się do komisji dyscyplinarnej o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego z powodu naruszenia godności zawodu nauczyciela. Nauczyciel sam mieszka w swoim domu. Jak doręczyć zawieszenie w obowiązkach i czy moje planowane działania są prawidłowe? Dodam, że z informacji z prokuratury wynika, że czyn miał miejsce 13 sierpnia, a informację otrzymałem 26 sierpnia.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka pracuje w naszym przedszkolu na 0,17 etatu. Pracuje też w innym przedszkolu na cały etat. Została ona wydelegowana przez przedszkole, gdzie pracuje na cały etat na szkolenie. Tego dnia kiedy odbywa się szkolenie nauczycielka po południu pracuje również u nas. Czy w tej sytuacji należy zwolnić nauczycielkę na szkolenie mimo, że to nie my ją delegujemy, czy nauczycielka powinna u nas skorzystać z urlopu?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w księdze uczniów w przypadku gdy uczen jest z innego obwodu należy wpisać np. SP nr... czy inny?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe