Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Chciałbym nawiązać do zatrudniania nauczycieli na umowę-zlecenie. Czy można zatrudniać na umowę zlecenie w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie nauczycieli,którzy w innych szkołach mają umowy o pracę na podstawie KN ? W szkole stowarzyszeniowej obowiązuje KP. Jeżeli nie, to jak nauczycielowi zatrudnianemu na umowę o pracę określić wymiar zatrudnienia na podstawie KP? Obowiązuje 40 godzinny tydzień pracy, 22 godziny pensum dydaktycznego a nauczyciel zatrudniany byłby w wymiarze 4 lub 6 godzin tygodniowo
Obowiązek zatrudniania nauczycieli w szkołach i placówkach niepublicznych na podstawie umowy o pracę dotyczyć będzie wszystkich nauczycieli, bez względu na to, czy są jednocześnie zatrudnieni w szkołach publicznych (na podstawie Karty Nauczyciela) czy nie.
Wymiar zatrudnienia nauczycieli w szkole niepublicznej określa organ prowadzący, przy zachowaniu zasady określonej w art. 129 § 1 kodeksu pracy, zgodnie z którym czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Odpowiednie zapisy powinny znaleźć się w regulaminie pracy lub w statucie. Może się on odnosić do 40 godzin tygodniowo, albo do 22 - wówczas wymiar etatu to 0,18 (przy 4 godzinach) i 0,27 (przy 6 godzinach).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Na zastępstwo za nauczyciela będącego na zwolnieniu lekarskim mającego stopień awansu - kontraktowy zatrudniam nauczyciela mianowanego. Na jakiej zasadzie naliczam wynagrodzenie? Czy płaca dla nauczyciela kontraktowego czy mianowanego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy należy zaliczyć staż pracy pracownikowi (np. do nagrody jubileuszowej i do emerytury), który przyniósł do teczki akt osobowych zaświadczenie ze Starostwa Powiatowego, iż w terminie 1.05.10r.-30.04.11r. odbył staż. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z przedłużającą się nieobecnością nauczyciela jesteśmy zmuszeni zatrudnić na czas jego nieobecności nauczyciela na zastępstwo. W chwili obecnej nie mamy i nie możemy mieć pewności, jak długo ta nieobecność potrwa. Czy w związku z powyższym nauczycielowi zatrudnionemu na zastępstwo od dnia 02.01 możemy wypłacić wynagrodzenie "z dołu" (powołując się na art. 39 ust 4 KN, bo na dzień dzisiejszy nie wiemy, czy będzie pracował dwa tygodnie, czy te z może pół roku)? Czy nauczycielowi zatrudnionemu na zastępstwo musimy zapłacić za czas ferii (nie jest to jego pierwsza praca)? Jeśli w najbliższym czasie w szkole będzie dzień wolny od zajęć dydaktycznych w związku z egzaminami i ten nauczyciel nie będzie wykonywał pracy w tym dniu - czy musimy mu za ten dzień zapłacić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W jakim systemie godzinnym powinien pracować wicedyrektor szkoły? Problem polega na tym,że mój wicedyrektor pełni funkcję radnego i w związku z tym faktem wychodzi w ciągu dnia do UM, by realizować zadania radnego. Nie wiem w jakiej sytuacji i na jakiej podstawie winienem potrącić mu pieniądze za niewypełnianie zadań w szkole? Dziękuję bardzo za szybką pomoc w rozwiązaniu mojego problemu.
- Godziny ponadwymiarowe nauczycieli: kiedy płacić, kiedy nie płacić? W e-letterze z portalu E-Serwis Oświatowy z dn. 27.11.2014. jest artykuł: "Za dni wolne od zajęć należy się wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe", w którym autorka przytaczając odpowiedź z 10 czerwca 2009 r. Sekretarza Stanu w MEN na interpelację nr 9686 posła Piotra Stanke z 26 maja 2009 r., nr SPS-023-9686/09, w sprawie rozliczania i organizacji pracy nauczyciela w godzinach nadliczbowych, stwierdza, że: jeśli nauczyciel nie miał możliwości realizacji w taki dzień godzin ponadwymiarowych (np. nie był zobowiązany do wykonywania innych zadań), do celów obliczenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe dzień ten traktuje się jako dzień, kiedy pracownik pozostaje w gotowości do pracy. Rok wcześniej (maj 2013 r.) również e-letterem otrzymałam z E-serwisu Oświatowego wiadomość z informacją: “ Wynagrodzenie za przydzielone godziny ponadwymiarowe przysługuje jedynie wtedy, gdy zostaną zrealizowane. art. 39 ust. 4. KN: Składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac, wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca. Jeżeli ostatni dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu poprzedzającym ten dzień, a w wypadkach szczególnie uzasadnionych wynagrodzenie może być wypłacone w jednym z ostatnich pięciu dni miesiąca lub w dniu wypłaty wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 3. Biorąc udział w szkoleniu, konferencji nauczyciel nie realizuje swoich godzin ponadwymiarowych, więc dodatkowe wynagrodzenie nie należy się. Praca realizowana w formie szkolenia, konferencji jest pracą wynikającą z innych zadań niż prowadzenie lekcji, w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy i za to nauczyciel otrzymuje swoją niepomniejszoną pensję. Niestety, za godziny ponadwymiarowe nie ma podstaw do zapłaty. “ Moi nauczyciele mają pretensje, dlaczego nie płaci się za godziny ponadwymiarowe, gdy oni są na szkoleniu, które służy później ich lepszej pracy na rzecz szkoły, ucznia? Jaka jest prawda?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe