Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dopuszczalne jest zawarcie z nauczycielem umowy wynikającej z zastępstwa za nieobecnego nauczyciela zgodnie z art. 10 pkt 7 KN? Czy w treści umowy podaje się przyczyny uzasadniające zawarcie umowy (informacja, o której mowa w art. 29 § 1 1 Kodeksu pracy, o obiektywnych przyczynach uzasadniających zawarcie umowy o pracę na czas określony? Jeżeli nie, to w sytuacji zawarcia umowy na czas określony ma zastosowanie art. 251 1 § 1 KP (limit umów)?
Na podstawie art. 10 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z każdym nauczycielem stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony. W związku z tym na podstawie art. 10 ust. 7 KN nauczyciela można zatrudnić na zastępstwo. W treści umowy należy wskazać, czy nauczyciel jest zatrudniany na zastępstwo, czy z uwagi na potrzeby wynikające z organizacji nauczania, ponieważ w pierwszym przypadku nie obowiązuje limit, a umowy zawarte w danej placówce z tym samym nauczycielem z uwagi na potrzeby wynikające z organizacji nauczania nie mogą łącznie przekroczyć 36 miesięcy, a sumuje się je o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 3 miesięcy, ponieważ po tym czasie następuje przekształcenie w zatrudnienie na czas nieokreślony (art. 10 ust. 12 – 16 KN). Z uwagi na uregulowanie umów terminowych w art. 10 KN, do nauczycieli samorządowych jednostek oświatowych nie ma zastosowania art. 251 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm., a art. 29 § 11 KP należy stosować w drodze analogii.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik ma zajęcie komornicze. Czy świadczenia z ZFŚS podlegają również temu zajęciu? Jeżeli tak to czy w całości?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy od września 2019 r. mogę przenieść nauczycielkę świetlicy w stan nieczynny? W skład Zespołu wchodzi liceum ogólnokształcące i wygaszane gimnazjum. Dla nauczycielki dotychczasowej świetlicy nie będę miała żadnych godzin w liceum gdyż od września 2019 r. nie będzie już świetlicy. Czy mogę przenieść ją w stan nieczynny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony do 11.5.2018 r. przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim, następnie do 31.08.2018r. na urlopie uzupełniającym.
09.08.2018r. złożyła wniosek o urlop wychowawczy na okres od 01.09.2018r. do 31.08.2020r. W dniu 23.08.2018r. poinformowała telefonicznie dyrektora szkoły, że jest w ciąży i będzie na zwolnieniu lekarskim i złoży wniosek o rezygnację z urlopu wychowawczego. Moje pytanie czy nauczyciel może złożyć złożyć wniosek o rezygnację z urlopu wychowawczego i w jakim terminie i być na zwolnieniu lekarskim.
Za w/w nauczyciela dyrektor chciał zatrudnić nauczyciela na zastępstwo na czas nieobecności nauczyciela- urlop wychowawczy tj. od 01.09.2018r. do 31.08.2020r.
W związku ze zmianą i rezygnacją nauczyciela z urlopu wychowawczego i przebywaniem na zwolnieniu lekarski za którego miał być zatrudniony nauczyciel, moje pytanie jak możemy teraz zatrudnić tego nauczyciela. Czy umowa ma być na czas określony za zastępstwo tj. od 01.09.2018 r. na czas nieobecności nauczyciela ale nie dłużej niż do 19.06.2018 r. czy inaczej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielce przedszkola przebywającej na urlopie dla poratowania zdrowia od 01.09.2015 do 31.08.2016 przysługuje urlop wypoczynkowy? Jeśli tak, to w jakim wymiarze?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel starający się o pracę w naszej szkole zagubił gdzieś akt nadania stopnia awansu nauczyciela kontraktowego. Jak się okazało, w/w Pani od kilkunastu lat jest nauczycielem uczelni wyższej (w której pracuje obecnie do 30.09.2017 r.) - czy jeśli przedstawi z przedmiotowej uczelni zaświadczenie o zatrudnieniu możemy ją zatrudnić jako nauczyciela kontraktowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe