Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik ma zajęcie komornicze. Czy świadczenia z ZFŚS podlegają również temu zajęciu? Jeżeli tak to czy w całości?
Biorąc pod uwagę obecne interpretacje prawne przepisów dotyczących egzekucji komorniczej, w zależności od rodzaju zajęcia komorniczego, świadczenia z ZFŚS mogą być potrącane lub nie. Zgodnie z opinią Ministerstwa Sprawiedliwości, świadczenia socjalne z ZFŚS nie mogą być traktowane jako powiązane ze stosunkiem pracy, albowiem nie stanowią ekwiwalentu za wykonaną pracę, nie zależą od wyników pracy, jak np. udział w zyskach zakładu pracy. Co za tym idzie, nie mogą być uznane za składnik wynagrodzenia za pracę w ujęciu art. 881 § 2 k.p.c. i nie podlegają egzekucji z wynagrodzenia za pracę.
Zarówno Kodeks pracy, jak i Karta Nauczyciela do wynagrodzenia za pracę nie zaliczają świadczeń socjalnych. Jeżeli zatem komornik wystąpił o egzekucję tylko z wynagrodzenia za pracę (art. 880 Kodeksu postępowania cywilnego), nie obejmie ona świadczeń socjalnych. W przeciwnym przypadku, zajęcie z udzielonego pracownikowi świadczenia będzie pobrane w całości, ponieważ nie podlega ono ochronie przysługującej wynagrodzeniu za pracę (art. 87 Kodeksu pracy).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jeśli w szkole działają dwie organizacje związkowe to czy regulamin ZFŚS i wszystkie podejmowane decyzje dotyczące świadczeń socjalnych muszą być uzgadniane z jedną i drugą organizacją związkową czy tylko z jedną. Jeśli z jedną to z którą? Proszę o podanie podstawy p.
- Mam 28 lat stażu pracy pedagogicznej, w tym 16 lat na stanowisku dyrektora, w tym roku powierzono mi w wyniku konkursu stanowisko do 2024 roku. Czy mogę w każdej chwili zrezygnować z zajmowanego stanowiska (np. ze względów zdrowotnych) i podjąć pracę tylko na stanowisku nauczyciela? Proszę o poradę i podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Złożyłam rezygnację z pełnienia funkcji dyrektora z dniem 31 sierpnia 2015 r. Praktycznie nie ma dla mnie godzin w projekcie organizacyjnym. WO zażądał poprawy projektu i rozdzielenia 35 godzin języka polskiego (jestem polonistką) na 3 osoby i wyszło 15, 10 i 10 dla mnie. Dziś dostałam informację, że mam uzupełniać etat w innej szkole w wysokości 8 godzin. Nie chcę tego uzupełnienia, wolałabym, aby mnie zwolniono z artykułu 20 KN, mogę przejść na emeryturę. Czy mogę się nie zgodzić na to uzupełnianie etatu i jakie konsekwencje tego by były?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel, po powrocie z urlopu dla poratowania zdrowia, otrzymał na końcu sierpnia orzeczenie z medycyny pracy o niezdolności do wykonywania stosunku pracy. W myśl przepisów powinien otrzymać wypowiedzenie pracy po odczekaniu 21 dni (czas kiedy nauczyciel może odwołać się od decyzji lekarza medycyny pracy). Nauczyciel jest w wieku przedemerytalnym, ma do wykorzystania urlop wypoczynkowy. W miesiącu sierpniu złożył wniosek o rentę. Czy może do czasu rozwiązania sprawy dotyczącej decyzji w sprawie renty pozostać zatrudnionym w placówce bez prawa do wynagrodzenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę na stanowisku n-la wspomagającego przyjąć osobę, która ma studia podyplomowe z zakresu oligofrenopedagogiki oraz studia I i II stopnia o kierunku pedagogika, ale specjalność to Resocjalizacja z poradnictwem specjalnym
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe