Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor będąc na urlopie wypoczynkowym może podpisywać dokumenty szkolne np. umowa o pracę, przelewy bankowe?
Art. 64 ust. 2a Karty Nauczyciela (Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm. – dalej Karta Nauczyciela) stwierdza, że dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole, a także nauczycielowi, który przez okres co najmniej 10 miesięcy pełni obowiązki kierownicze w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. Plan urlopów sporządzany jest właśnie po to, aby zapewnić ciągłość działania zakładu pracy.
Ważnym przepisem w kontekście urlopu dyrektora jest art. 68 ust. 9 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j Dz. U. z 2020, poz. 910), który jednoznacznie wskazuje, że w przypadku nieobecności dyrektora szkoły lub placówki zastępuje go wicedyrektor, a w szkołach i placówkach, w których nie utworzono stanowiska wicedyrektora – inny nauczyciel tej szkoły lub placówki, wyznaczony przez organ prowadzący.
Wynika z tego, że w sytuacji, gdy dyrektor korzysta z urlopu, albo nie ma go w pracy z jakiegoś innego usprawiedliwionego powodu z mocy prawa zastępuje go wicedyrektor, , a w szkołach i placówkach, w których nie utworzono stanowiska wicedyrektora – inny nauczyciel tej szkoły lub placówki, wyznaczony przez organ prowadzący. Podkreślić należy, że wicedyrektor nie potrzebuje w tym zakresie żadnego odrębnego pełnomocnictwa ani upoważnienia. Ma on takie same prawa i obowiązki jak zastępowany dyrektor.
Organ prowadzący może wyznaczyć innego nauczyciela szkoły lub placówki do zastępowania dyrektora szkoły tylko wtedy, gdy w szkole lub placówce nie powołano wicedyrektora. Najczęściej następuje to w formie zarządzenia odpowiedniego organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego – odpowiednio wójta, burmistrza lub prezydenta.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Szkoła podstawowa, do której włączono oddziały gimnazjalne. Dwóch nauczycieli tego samego przedmiotu (nauczanego wcześniej tylko w gimnazjum). Jeden 32 lata pracy, drugi 18. Nauczyciel z większym stażem pracy kończy w sierpniu 2019 r. 60 lat, czyli nabywa prawa emerytalne. Czy jeśli w szkole są duże zmiany organizacyjne, wynikające z zakończenia nauki oddziałów gimnazjalnych, można wręczyć wypowiedzenie z art. 225 nauczycielowi, który nabędzie w sierpniu prawa emerytalne? Regulamin doboru kadry w szkole mówi, że w pierwszej kolejności zwalniani są n-le zatrudnieni na czas określony i nauczyciele, którzy nabyli prawa emerytalne. Czy można nauczycielowi, o którym pisałam wręczyć wypowiedzenie, odprawę jeśli nie zgodzi się na stan nieczynny, a potem 1.09.odprawę emerytalną? Jeśli tak to kiedy? Czy chroni go jakaś ustawa emerytalna? Proszę o podstawy prawne. Umożliwiłoby to pozostanie w zatrudnieniu drugiemu pracownikowi.Proszę o wskazówki.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka gimnazjum od 1 czerwca 2016 roku przebywa na zwolnieniu lekarskim, następnie będzie ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne. Jeśli je otrzyma to wróci do pracy w 2017 roku. Czy w takim razie powinnam jej wypłacić ekwiwalent za niewykorzystane 6 tygodni urlopu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka spełnia wymogi do przejścia na świadczenie kompensacyjne. Wówczas otrzymuje 3-miesięczna odprawę. Z powodu ubytku oddziałów może zostać zwolniona (na co liczy) i pobrać dodatkowo odprawę 6-miesięczną. Wówczas powinna zostać zwolniona z art 20. Wg mnie nie może, gdyż warunkiem świadczenia kompensacyjnego jest rozwiązanie stosunku pracy na własną prośbę - wniosek nauczyciela. Czy mam rację?
- Czy nauczyciel w-f może prowadzić 4 godzinę wf jako zajęcia fakultatywne np. siatkówka,piłka nożna nie posiadając statusu instruktora tej dyscypliny?/ proszę z podstawą prawną/
- Pracownik po długotrwałej chorobie (182 dni) złożył dokumenty do ZUS w celu otrzymania zasiłku rehabilitacyjnego. Choroba trwała do 04.12. 2016 r. Orzeczenie lekarskie o tym, że pracownik nie jest niezdolny do pracy z dnia 04.01.2017 r. zostało dostarczone do pracodawcy 20.01.2017 r. Jednocześnie pracownik zwraca się z prośbą o udzielenie urlopu za 2016 r . od 16.01.2017 r. Jak pracodawca powinien postąpić? Czy można pracownika zwolnić, bez udzielania urlopu po wypłaceniu ekwiwalentu za urlop z dniem 20.01.2017 r. i jaką podać podstawę? Czy musimy najpierw pracownika skierować na badania lekarskie kontrolne po chorobie? Czy badanie powinien zrobić przed ew. udzieleniem urlopu czy przed ew. przystąpieniem do pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe