Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka spełnia wymogi do przejścia na świadczenie kompensacyjne. Wówczas otrzymuje 3-miesięczna odprawę. Z powodu ubytku oddziałów może zostać zwolniona (na co liczy) i pobrać dodatkowo odprawę 6-miesięczną. Wówczas powinna zostać zwolniona z art 20. Wg mnie nie może, gdyż warunkiem świadczenia kompensacyjnego jest rozwiązanie stosunku pracy na własną prośbę - wniosek nauczyciela. Czy mam rację?
Na podstawie art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, Dz. U. z 2009 r. Nr 97, poz. 800 z późn. zm. na świadczenie może przejść także nauczyciel zwolniony z przyczyn organizacyjnych wymienionych w art. 20 KN, co uprawnia go do dwóch odpraw: z art. 87 i art. 20 ust. 2 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- KONTYNUACJA PYTANIA: Czy mogę udzielić nauczycielowi urlopu bezpłatnego na czas pełnienia funkcji dyrektora Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli - jest to biuro obsługujące kadry i księgowość wszystkich szkół w gminie. W myśl art. 17 ust. 2 KN wyraźnie mówi, że takiego urlopu można udzielić osobie, która nawiązuje stosunek pracy na podstawie wyboru. Co w takiej sytuacji, czy jest inny paragraf, aby takiemu nauczycielowi udzielić urlopu bezpłatnego na czas bycia dyrektorem w ZOSiP ? Czy powinnam rozwiązać z nim umowę o pracę w mojej szkole, aby mógł pracować w ZOSiP?
Na podstawie art. 68 ust. 1 KN nauczyciel może otrzymać urlop bezpłatny z ważnych przyczyn, na swój wniosek. Dyrektor może, ale nie musi uwzględnić tego wniosku, ani też nie ma obowiązku uzasadniania swojego stanowiska. Wytyczną w tym zakresie zawiera § 12 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania, Dz. U. z 2001 r. Nr 1, poz. 5, zgodnie z którym urlop udzielany jest przez dyrektora na umotywowany wniosek nauczyciela na czas określony, pod warunkiem że nie spowoduje to zakłócenia toku pracy szkoły. Jeśli nauczyciel nie otrzyma urlopu bezpłatnego, może zostać zwolniony np. w trybie porozumienia stron.
ODPOWIEDZIELIŚCIE PAŃSTWO Z KARTY NAUCZYCIELA, A CZY MOGĘ ZASTOSOWAĆ Art. 174. § 1 KODEKSU PRACY DLA NAUCZYCIELA ? PROSZĘ O ODPOWIEDŹ.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź w sprawie zatrudnienia nauczyciela na niepełnym etacie w szkole niepublicznej. Jaka obowiązuje umowa z zatrudnianym nauczycielem? Czy jest to umowa o pracę, czy można podpisać umowę zlecenie? Jak prawnie wygląda sytuacja?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik niepedagogiczny zatrudniony na część etatu ma prawo do pełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego czy proporcjonalnie do zatrudnienia? Proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Urlop wypoczynkowy. Placówka nieferyjna. Czy nie będzie błędem udzielenie pracownikowi tzw. "zerówki" urlopu wypoczynkowego od dnia 2 stycznia w całym przysługującym mu w roku kalendarzowym wymiarze, tj.35 dni? Nauczycielka wraca do pracy 19 listopada (po urlopach związanych z macierzyństwem i uzupełniającym), a od 2 stycznia chciałaby pójść na 35 dni urlopu wypoczynkowego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od nowego roku szkolnego objąłem stanowisko dyrektora szkoły. Chciałbym zatrudnić na swój etat nauczycielski nauczyciela na zastępstwo. Czy mogę zatrudnić pracownika na umowę na zastępstwo na czas mojej pięcioletniej kadencji dyrektora?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe