Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor ma obowiązek wycofać zgodę na przejście na emeryturę? Nauczyciel dyplomowany, lat 57 w dniu 13.10.2014 r. złożył podanie o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy od 01.01.2015 r. w związku z przejściem na emeryturę. Dyrektor w ciągu 7 dni wyraził zgodę. W dniu 21.11.2014 r. nauczyciel złożył drugie pismo, w którym odwołuje swoją poprzednią prośbę. Czy dyrektor musi uwzględnić to odwołanie?
Z pytania wynika, że rozwiązanie umowy o pracę miało nastąpić za porozumieniem stron. Zrówno Karta Nauczyciela, jak i kodeks pracy przewiduja taką możliwość, jednak milczą w kwestii wycofania takiego porozumienia (oświadczenia woli). Podobnie jest w sytuacji wycofania wypowiedzenia stosunku pracy. W takich sytuacjach należy odnieść się do przepisów kodeksu cywilnego dotyczących oświadczeń woli:
Art. 61.
§ 1. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.
Oznacza to, że skutecznie można odwołać swoje oświadczenie woli jedynie w przypadku, gdy odwołujemy je równocześnie z pierwotnym oświadczeniem lub gdy odwołanie dotarło do drugiej strony przed oświadczeniem. W innym przypadku (jak w pytaniu) odwolać oświadczenie woli można tylko za zgodą drugiej strony. Dyrektor nie musi zatem wyrazić zgody na odwołanie rozwiązania umowy o pracę, chyba że zaszły którekolwiek z okoliczności przewidzianych w kodeksie cywilnym jako wady oświadczenia woli (art. 82 - 88 KC).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel , który ukończył studia pedagogika wczesnoszkolna ma kwalifikacje do pracy w porzedszkolu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę nauczycielowi historii zatrudnionemu przeze mnie zlecić np. pomalowanie klasy w szkole na umowę zlecenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel odbył staż na stopień nauczyciela mianowanego w okresie od 01.09.2013r . do 31.05.2016 r. Dnia 30.08.2016. r otrzymał akt nadania awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego. Od 1.09.2017 do 31.08.2018 był zatrudniony na całym etacie. W roku szkolnym 2017/18 tj. od 01.09.2017 do 30.06.2018 przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia. Kiedy może zacząć staż na kolejny stopień awansu? Cz na starych czy nowych zasadach? Jak będzie traktowany okres przebywania urlopie dla poratowania zdrowia? Do kiedy musi złożyć wniosek?
- Nauczyciele strajkują, nie wiem do kiedy, czy muszę udzielić zaplanowanego urlopu od 23-30.IV? Jeśli go nie udzielę zgodnie z planem urlopu czy poniosę koszty finansowe, bo nauczyciel ma wykupione i opłacone wczasy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie dotyczące obliczania ilości godzin nadliczbowych dla nauczyciela za tydzień, w którym wypada dzień wolny np. świąteczny. Czy ta zasada obowiązywać będzie również w sytuacji, kiedy w tygodniu wypadają dni ferii świątecznych. Np nauczyciel ma następujący rozkład zajęć:
pon - 4
wt - 4
śr - 4
czw - 5
pt - 5
z tym , ze czwartek i piątek to dni 23, 24 grudnia. Czy za te dni należą się jakieś godziny nadliczbowe? A jeżeli tak, to co z tygodniem miedzy świętami? (27 - 31 grudnia). Dziękuję
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe