Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy mogę nauczycielowi historii zatrudnionemu przeze mnie zlecić np. pomalowanie klasy w szkole na umowę zlecenie?
Takie czynności, jak malowanie klas, korytarzy czy wykonywanie drobnych napraw należy do obowiązków woźnego lub konserwatora zatrudnionego w szkole. Zawieranie umowy z nauczycielem na wykonanie tego typu pracy, przy założeniu, że szkoła zatrudnia woźnego lub konserwatora, jest niezasadne.
Jeżeli jednak z jakichś powodów pracownik taki nie jest w stanie wykonać tego rodzaju pracy, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zawrzeć umowę zlecenie z własnym pracownikiem (w tym przypadku z nauczycielem) na wykonanie tego typu prostych prac remontowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zgodnie z nowymi przepisami pracownik korzystający z przysługującego mu prawa do dwóch dni opieki nad zdrowym dzieckiem może wykorzystać je jako dwa dni w całości oraz może wykorzystać dwa dni w godzinach - czyli jako 16 godzin. Jeżeli nauczyciel pracuje z dziećmi w danym dniu 3 godziny to należy z przysługującego mu czasu 16 godzin potrącić tylko 3 godziny, czy należy rozliczać to łącznie z czasem przeznaczonym na przygotowanie się do zajęć itp. Proszę o wyjaśnienie jak należy rozliczyć czas nieobecności z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem nauczycielowi, który chce skorzystać z rozliczenia godzinowego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ukończył 5-letnie studia z zakresu pedagogiki ogólnej, studia podyplomowe z zakresu pedagogiki resocjalizacyjnej, kurs kwalifikacyjny z oligofrenopedagogiki, 190-godzinny kurs z socjoterapii (nie ma adnotacji, że jest to kurs kwalifikacyjny). Uczeń z zespołem Aspergera w szkole ogólnodostępnej ma w orzeczeniu z marca tego roku zalecenie do zorganizowania zajęć socjoterapeutycznych. Czy ten nauczyciel ma kwalifikacje do prowadzenia takich zajęć?
- W szkole jest dwóch wicedyrektorów. Kto decyduje o tym, który z nich zastępuje nieobecnego dyrektora "w pełnym zakresie obowiązków"? [art. 68 ust. 9 - prawo oświatowe]Czy potrzebne jest dodatkowe upoważnienie dla jednego z nich (od kogo)? Nieobecność trwa od grudnia 2017 roku i potrwa do końca roku szkolnego. Jaką pieczątką powinien się posługiwać 'wicedyrektor" czy z "upoważnienia dyrektora"?
- Witam. Jestem na końcowym etapie arkusza organizacyjnego na nowy rok szkolny 2013/2014 i pojawił się dylemat, czy nauczyciel, który od 20 lat uczy muzyki (3 godziny tygodniowo) nie mając typowych kwalifikacji nadal może tej muzyki uczyć? Co roku wystawiam vakat i co roku nikt nie chce na 3 godziny przyjść do nauczania muzyki. Obecny nauczyciel jest jeszcze zatrudniony jako plastyk, technik, informatyk (zgodnie z kwalifikacjami) i we wrześniu dostaje te 3 godziny muzyki. Czy długoletnia praca jako nauczyciel muzyki może dać prawo do prowadzenia tych zajęć pomimo braku w tym kierunku odpowiedniej szkoły. Pozdrawiam. Maria
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W 2014 r. jeden z nauczycieli przeszedł na emeryturę (otrzymał wtedy wszystkie należne odprawy). Ze względu na to, że było sporo godzin na wakacie został ponownie zatrudniony na 1/2 etatu na okres 5 lat. W tym roku doszło do zmian z sześciolatkami oraz zmniejszeniem o jeden oddział w klasie VI, w ten sposób znacznie ubyło godzin tak, iż zabrakło ich dla nauczycieli zatrudnionych na stałe. W związku z tym podjąłem decyzję o zwolnieniu nauczyciela emeryta. Czy w tym przypadku ma ów nauczyciel prawo do odprawy w zakresie art. 20 ust. 1 pkt 2, czy na innej podstawie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe