Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor może zlecać nauczycielowi dodatkowe zadania. np. przygotowanie harmonogramu zajęć pozalekcyjnych prowadzonych przez wszystkich nauczycieli w szkole, czy też opracowanie kalendarza imprez szkolnych. Czy nie jest to naruszenie granic podporządkowania i pracownik może odmówić wykonania takich czynności?
Przydział godzin zajęć poszczególnym nauczycielom oraz organizacja imprez szkolnych, na które zgodę wyraża dyrektor, należą do kompetencji dyrektora związanych z wykonywaniem czynności pracodawcy i kierowania szkołą (art. 68 ust. 1 i 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59, art. 7 KN). W związku z tym przygotowywanie tego typu harmonogramów, wiążące się z podejmowaniem decyzji o ich treści, nie może być przydzielane nauczycielowi niezajmującemu stanowiska kierowniczego, a nauczyciel może odmówić ich wykonania, jako wykraczających poza zakres obowiązków służbowych (art. 6 i art. 42 KN). Jedynie jeśli dyrektor poda nauczycielowi, jakiego przydziału zajęć dodatkowych dokonał oraz kiedy w szkole będą się odbywały poszczególne imprezy, samo techniczne opracowanie dokumentów (bez podejmowania decyzji w tym zakresie) może zostać uznane za wykonywanie statutowych zadań szkoły przez nauczyciela, który nie powinien w tym przypadku odmawiać ich wykonania (art. 42 ust. 2 pkt 2 KN).
.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o informację dotyczącą okresu wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony przez nauczyciela publicznego przedszkola. Kiedy nauczyciel może złożyć wypowiedzenie i jaki jest okres wypowiedzenia? Czy może złożyć w każdej chwili i w ciągu roku szkolnego należy z nim wtedy rozwiązać umowę? Czy obowiązuje go termin 31 maja, czy nie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mamy pracowników praktycznej nauki zawodu zatrudnionych na podstawie art.15 ust.2 Prawo Oświatowe. Wymiar ich urlopu ustalam jak z kodeksu pracy. Niestety nie wiem jak ten urlop rozliczyć? Osoba pracuje na cały etat czyli 22/22. Ile mam odpisać godzin urlopu za każdy dzień pracy? Tyle ile faktycznie przypada na jego dzień pracy wynikający z planu lekcji? Czy przyjąć tak jak w kodeksie 1 dzień urlopu=8 godzin?
- Nauczyciel przedszkola zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Placówka zmienia swoją siedzibę i będzie się mieściła w odległości 25 km. Jeżeli nauczyciel odmówi dalszej współpracy- czy przysługuje mu prawo do odprawy pieniężnej? Czy można rozwiązać umowę za porozumieniem stron?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracuje w wymiarze 2/18 od 27.05.2019 r. do 30.06.2019 r.
Czy i w jakim wymiarze przysługuje mu ewentualny ekwiwalent za niewykorzystany urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły. Z dniem 1 września rozwiązuję stosunek pracy z nauczycielką, która przechodzi na emeryturę. Nauczycielka ma zaległy urlop. Chciałabym, aby poszła od 16 maja, ale ona upiera się, że złoży podanie o urlop od dnia 27 maja. Czy ja, jako dyrektor mam prawo nakazać Jej odebranie zaległego urlopu w terminie przeze mnie ustalonym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe