Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mamy pracowników praktycznej nauki zawodu zatrudnionych na podstawie art.15 ust.2 Prawo Oświatowe. Wymiar ich urlopu ustalam jak z kodeksu pracy. Niestety nie wiem jak ten urlop rozliczyć? Osoba pracuje na cały etat czyli 22/22. Ile mam odpisać godzin urlopu za każdy dzień pracy? Tyle ile faktycznie przypada na jego dzień pracy wynikający z planu lekcji? Czy przyjąć tak jak w kodeksie 1 dzień urlopu=8 godzin?
Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze nie może przekroczyć 40 godzin tygodniowo, a na te 40 godzin składają się zajęcia obowiązkowego pensum dydaktycznego, inne zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły oraz przygotowanie się do zajęć, samokształcenie i doskonalenie (art. 42 ust. 1 i 2 Karty Nauczyciela).
Podobnie jest w przypadku osoby zatrudnionej na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe. Osobę taką zatrudnia się zgodnie z przepisami kodeksu pracy, jej wymiar czasu pracy przy pełnym etacie to 40 godzin, a jedynie wymiar godzin dydaktycznych (pensum) określa Karta Nauczyciela.
Zgodnie z art. 1542 § 1 kodeksu pracy urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Rozliczając urlop wypoczynkowy nauczyciela/osoby zatrudnionej na podst. art. 15 ust. 2 UPo na ogólnych zasadach, należy uwzględnić wszystkie zajęcia składające się na dobowy wymiar czasu pracy, co przy 5 dniowym tygodniu pracy da 8 godzin dziennie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zatrudniliśmy na zastępstwo nauczyciela (już po podpisaniu umowy okazało się, że w ciąży). Pani ta od dłuższego czasu przebywa na zwolnieniach lekarskich, trwających około 20 dni. Niemniej jednak mamy problem z uzyskaniem druku zwolnienia w czasie przewidzianym przez przepisy prawa. Nauczycielka ta nie informuje pracodawcy o tym, iż nadal przebywa na zwolnieniu i do którego dnia to zwolnienie jest wystawione. To pracodawca nieustannie podejmuje próby kontaktu z tym pracownikiem (maile, telefony). Czy jest jakiś przepis, który pozwoli na zdyscyplinowanie takiego pracownika i ewentualnie w jaki sposób?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nad działaniami ZFŚS powinna czuwać Komisja Socjalna? Czy zachodzi konieczność jej powołania w szkole podstawowej, która zatrudnia niewielu pracowników ( do 15 osób)? Jakie dokumenty powinny jej pracę regulować?
- W szkole publicznej i w tej samej gminie przepracowałam 29 lat i 4 miesiące. Po rozwiązaniu szkoły rozpoczęłam pracę w niepublicznej szkole w innej gminie. Po 4 miesiącach pracy przeszłam na emeryturę. Czy powinnam korzystać z funduszu socjalnego ze szkoły publicznej na terenie gminy, z której odeszłam? Nadmieniam, iż w szkole niepublicznej nie tworzy się funduszu socjalnego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zatrudnić nauczyciela kontraktowego na umowę o pracę na czas określony (na wolne stanowisko w szkole vacat) wymiar zatrudnienia 7/18 od 3.09.2018 do 21.06.2019 r. (czas zajęć lekcyjnych)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W dniu 1.10.2020 r. nauczyciel nabył prawo do nagrody jubileuszowej, która została wypłacona w tym dniu. Od 1.09.2020 r. nauczycielowi przysługuje dodatek za klasy łączone, który został wypłacony w grudniu z wyrównaniem za wrzesień, październik, listopad i grudzień. Proszę o opinię, czy naszym obowiązkiem jest wyrównanie nagrody jubileuszowej o ten dodatek za klasy łączone, a jeżeli tak, to za które miesiące?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe