Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor szkoły, który udaje się na urlop dla poratowania zdrowia, podczas tego urlopu otrzymuje pełne dotychczasowe uposażenie (czyli łącznie z dodatkami funkcyjnym, motywacyjnym i stażowym), czy jedynie uposażenie należne nauczycielowi mianowanemu lub dyplomowanemu? Proszę o wskazanie podstawy prawnej.
Na podstawie art. 73 ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych (niż wynagrodzenie), w tym dodatku wiejskiego. Ponieważ z powołanej regulacji wynika, że nauczyciel (także dyrektor) nie zachowuje prawa do innych składników wynagrodzenia niż wynagrodzenie zasadnicze i dodatek stażowy, w czasie urlopu zdrowotnego nie otrzymuje dodatku funkcyjnego i motywacyjnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel pracujący w szkole podstawowej z oddziałami przedszkolnymi ma godziny w przedszkolu i szkole. W związku z tym jego etat został przeliczony zgodnie z regulaminem płacowy. Jak w związku z powyższą sytuacją przeliczyć i naliczyć świadczenie urlopowe. Np. wychowanie przedszkolne 23 godz./tyg. i 7 godzin logopeda szkolny lub przedszkole 23 godz. i 4 godz. doradztwa zawodowego)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1 września 2018 roku zostało dokonane przejęcie Publicznej Szkoły Podstawowej…… Szkoły Filialnej w ….. przez Publiczną Szkołę Podstawową w ………... Przejęcie to spowodowało przejście części zakładu pracy w którym pracownicy są obecnie zatrudnieni na nowego pracodawcę w trybie art. 231 K.p. Przejęcie to nie spowodowało zmian w dotychczasowych warunkach pracy i płacy pracowników, w dniu przejścia części zakładu pracy, pracownicy z mocy prawa stali się pracownikami nowego pracodawcy a nowy pracodawca stał się z mocy prawa stroną aktualnych stosunków pracy.
Jednak nauczyciele postanowili się dodatkowo zatrudnić na umowę o pracę w szkole w której dotychczas pracowali. Jak powinien zostać naliczony tym nauczycielom staż pracy?
Przykład:
W przejętej szkole nauczyciel miał zakończone umowy które dokumentowały 10 lat stażu pracy a prócz tego pracuje 5 lat - razem staż pracy wynosi 15 lat.
Jak powinniśmy naliczyć staż w drugiej szkole, która oddała pracowników ale z racji przejęcia nie wystawiła świadectw pracy. Czy tylko z zakończonych umów czy też doliczyć te 5 lat pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy należy się urlop zdrowotny nauczycielowi który pracował: 1) wrzesień 2001- marzec 2005, pełny etat; 2) od kwietnia 2005 do września 2005 urlop bezpłatny; 3) wrzesień 2009 do sierpień 2010, 16/18 etatu ; 4) od września 2010 do dziś dnia cały etat.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Obecny dyrektor szkoły od 12 marca 2021 r. przestaje pełnić funkcję dyrektora, ale nadal będzie zatrudniony w tej samej placówce jako nauczyciel. Pierwsze pytanie: ile dni urlopu będzie mu przysługiwało za 2021 r.? Czy 9 (35 : 12) x 3? Drugie pytanie: czy urlop ten będzie mógł wykorzystać już jako nauczyciel w dowolnym terminie? Czy jednak musi go wykorzystać jeszcze w trakcie pełnienia funkcji dyrektora?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pani woźna (zatrudniona od 1 kwietnia 2014 r. do chwili obecnej) od 14 lipca 2021 r. do 10 stycznia 2022 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, od 11 stycznia 2022 r. do 5 stycznia 2023 r. przebywała na świadczeniu rehabilitacyjnym. Na początku listopada u pracownika została przeprowadzona operacja. W związku z tym, że po 5 stycznia 2023 r. pracownik nie rokował powrotu do pracy (zbyt krótki okres po operacji) pracownik uzyskał półroczną rentę z tytułu czasowej niezdolności do pracy z ZUS. Natomiast w zakładzie pracy od 6 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. przebywa na urlopie bezpłatnym. Pracownik zamierza wrócić do pracy, jednak noga nie jest do końca sprawna. Zachodzi podejrzenie że medycyna pracy nie wyda orzeczenia lekarskiego że pracownik jest zdolny do pracy
1. Proszę o szczegółowe omówienie wypowiedzenia umowy o pracę w tym przypadku. Proszę również o szablon/wzór takiego wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony. Jaką należy podać przyczynę wypowiedzenia (może istnieje jakiś uniwersalny zapis)?
2. Pracownik posiada 62 dni urlopu wypoczynkowego – czy trakcie 3 miesięcznego wypowiedzenia może zostać skierowany na urlop wypoczynkowy? Czy pracownik może się nie zgodzić na urlop wypoczynkowy?
3. Czy pracownik może otrzymać wypowiedzenie 30 czerwca 2023 r. (ostatni dzień urlopu bezpłatnego)?
4. Jeśli pracownik otrzyma wypowiedzenie 30 czerwca 2023 r. (trzy miesiące wypowiedzenia to lipiec, sierpień i wrzesień), to dni roboczych jest 64, a dni zaległego urlopu wypoczynkowego – 62. Jak usprawiedliwić te 2 dni, co wpisać w kartę ewidencji pracy, co wpisać w świadectwo pracy, czy za te dwa dni należy się wynagrodzenie?
5. Jeśli pracownik nie będzie chciał wykorzystać urlopu wypoczynkowego tylko będzie chciał ekwiwalent za urlop to należy mu wypłacić ekwiwalent za 62 dni urlopu? Czy cos się przedawnia (urlop za 2020 r. – 3 dni, za 2021 r. – 26 dni, za 2022 r. – 26 dni, za 2023 r. – 7 dni, razem to 62 dni).
6. Jeśli pracownik dostanie 3 miesięczne wypowiedzenie (w tym czasie nie weźmie urlopu wypoczynkowego) to przez 3 miesiące będzie otrzymywał wynagrodzenie za pracę? Czy w związku z art. 80 k.p. nie wykonywał pracy i mu się wynagrodzenie nie należy? Jeśli będzie to wg art. 80 k.p. to te trzy miesiące w świadectwie pracy wpisujemy jako dni nieskładkowe?
7. Czy w świadectwie pracy możemy wpisać „stosunek ustał w wyniku rozwiązania na podstawie art. 30 § 1 pkt 2 w związku z art. 229 § 4 k.p.”?
8. Czy w świadectwie pracy wpisujemy gdzieś przebywanie na świadczeniu rehabilitacyjnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe