Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor szkoły może być zobowiązany do pokrycia faktur, rachunków z tytułu zaciągnięcia zobowiązań przez Radę Rodziców. Na umowach które są podstawą do wezwań do zapłaty jest pieczątka szkoły i podpis byłej Pani przewodniczącej Rady Rodziców a faktury wystawione na Rade Rodziców przy szkole?. Czy dyrektor powinien złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez była Panią przewodnicząca, która nie stawia się na wezwania dyrektora i obecnej rady rodziców W celu wyjaśnienia sprawy?. Dodam, że ta sytuacja miała miejsce przed kadencja obecnego dyrektora i czy w takiej sytuacji nowa Rada Rodziców i nowy dyrektor mogą być wzywanie do zapłaty?
Zgodnie z art. 83 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59), który jest zamieszczony w rozdziale 4 PO „Społeczne organy w systemie oświaty”, w szkołach działają rady rodziców, które reprezentują ogół rodziców uczniów. Rada rodziców jest wyłącznie wewnętrznym organem w systemie oświaty i nie jest samodzielną, odrębną od szkoły jednostką organizacyjną; nie może samodzielnie występować w obrocie prawnym, z powodu braku osobowości prawnej. Z tych względów rada rodziców nie może być stroną umowy cywilnoprawnej (pismo Izby Skarbowej w Poznaniu z 25.06.2008 r., ILPB3/423-198/08-2/MM). Rada rodziców nie może również zaciągać zobowiązań w imieniu szkoły, skoro szkołę reprezentuje dyrektor - art. 68 ust. 1 pkt 1 PO. Szkoła nie musi regulować należności, a o powyższych regulacjach powinna poinformować wierzycieli, którzy powinni skierować ewentualne roszczenia przeciwko byłej przewodniczącej rady rodziców. Skoro szkoła nie jest pokrzywdzona, nie powinna składać zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W jednym z przedszkoli w miesiącu lipcu odbywa się dyżur wakacyjny. Na czas 2 tygodni do pracy z innego przedszkola zostają oddelegowane kucharz i pomoc kuchenna ponieważ 2 osoby z przedszkola dyżurującego odchodzą na emeryturę (do tego przedszkola dyżurującego.) Pracownik zachowuje to samo stanowisko, wynagrodzenie tylko zmienia miejsce pracy na okres 2 tygodni.
Proszę o podanie jaki dokument obwiązuje w tej sytuacji czy może to być czasowe oddelegowanie do innego przedszkola i czy ten dokument wpinamy do teczki akt osobowych.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z wytycznymi GIS od 1 września 2020 r. należy ograniczyć przebywanie osób trzecich w przedszkolu do niezbędnego minimum. Czy przy takim zaleceniu można przyjąć studenta na praktyki nauczycielskie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uprzejmie proszę o przykładowe przemówienie w związku z promocją książki o danej miejscowości.m.in.dotyczy historii szkoły ( ok. 100 lat) i innych instytucji funkcjonujących w tej miejscowości, oraz plan takiej uroczystości.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Planujemy dokupienie kamery i naprawę monitoringu. Czy musimy wystąpić z zapytaniem ofertowym? Nadmienię, że koszt takiej usługi to około 5 tys.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- We wrześniu 2022 r. dyrektor szkoły na podstawie zaświadczenia od lekarza wydał decyzję o zwolnieniu ucznia z zajęć wychowania fizycznego w roku szkolnym 2022/2023. Jakie zaświadczenie lekarskie powinien dostarczyć rodzic, aby dyrektor szkoły mógł cofnąć decyzję o zwolnieniu z zajęć wychowania fizycznego, a tym samym dziecko mogło uczestniczyć w zajęciach wychowania fizycznego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe