Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Niestety, nauczycielowi w sytuacji opisanej w pytaniu nie można udzielić urlopu dla poratowania zdrowia. Jednakże osoba, która jest niezdolna do pracy, w pierwszej kolejności...

PORADA PRAWNA

Zwracam się z prośbą o odpowiedź na opisaną niżej sytuację, dotyczącą udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. Nauczyciel z wieloletnim stażem, przebywał na urlopie zdrowotnym od dnia 28 listopada 2014 roku do dnia 19 grudnia 2014 roku (pobyt w sanatorium). W miesiącu maju 2015 roku poważnie zachorował, przebywał w szpitalu ponad dwa miesiące, obecnie wykorzystuje urlop uzupełniający po skończonym pobycie w szpitalu i zwolnieniu lekarskim. Zgodnie z treścią art. 73 ust. 8 KN nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia. Proszę o informację, czy w zaistniałej sytuacji jest jakakolwiek możliwość by udzielić temu nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia. Obecny stan zdrowia nie pozwala na jego powrót do pracy. Bardzo dziękuję za udzielenie szczegółowej odpowiedzi popartej przepisami.

Niestety, nauczycielowi w sytuacji opisanej w pytaniu nie można udzielić urlopu dla poratowania zdrowia. Jednakże osoba, która jest niezdolna do pracy, w pierwszej kolejności ma prawo do zasiłku chorobowego, który może pobierać maksymalnie do 182 dni. Po wyczerpaniu tego okresu pracownik, który nadal jest niezdolny do pracy, a dalsze leczenie rokuje na odzyskanie zdolności do kontynuowania pracy, może wystąpić z pisemnym wnioskiem o świadczenie rehabilitacyjne do ZUS na druku Np-7. Wniosek składa się co najmniej na 6 tygodni przed zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego. Do wniosku należy dołączyć: 1) zaświadczenie o stanie zdrowia (druk ZUS N-9) wypełnione przez lekarza leczącego, 2) wywiad zawodowy z miejsca pracy (druk ZUS N-10); 3) zaświadczenie płatnika składek (druk ZUS Z-3 – w przypadku, gdy świadczenie jest wypłacanie przez ZUS.

Podstawa prawna: 1. Ustawa z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (ze zm.); 2. Karta Nauczyciela z 26.01.1982 r. (ze zm.).

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT