Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor szkoły może podpisywać umowy najmu (odpłatnego) sprzętu i pomieszczeń szkolnych z rodzicami uczniów? Czy dyrektor szkoły muzycznej I stopnia może z tego tytułu (odpłatnego wynajmu instrumentów szkolnych dla uczniów) gromadzić środki finansowe na WRD szkoły i dysponować nimi na zakupy, remonty i inne usługi? Do tej pory robiła to Rada Rodziców, jednak chyba niezgodnie z prawem, ponieważ RR nie jest właścicielem tego sprzętu i pomieszczeń szkolnych. Gdy zwrócono się do Rady Rodziców o przekazanie zgromadzonych z tego tytułu środków, ta odmówiła. Dotąd obowiązywało ustne porozumienie pomiędzy poprzednim dyrektorem szkoły a RR, że w razie potrzeby pieniądze z RR będą przelewane na konto szkoły zgodnie z potrzebami szkoły, jednak w chwili obecnej RR odmawia pomocy finansowej dla szkoły.
Dyrektor państwowej szkoły muzycznej może gromadzić środki na wyodrębnionym dla szkoły rachunku, o ile organ prowadzący wyraził zgodę na utworzenie takiego rachunku, gdyż wówczas dyrektor może przeznaczać środki z takiego rachunku na wydatki bieżące i majątkowe (np. organizację WRD, zakupy, remonty, itp.), zgodnie z art. 11a ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, Dz. U. z 2016 r., poz. 1870). Brak utworzenia takiego rachunku skutkuje obowiązkiem przekazania środków otrzymanych od rodziców z tytułu umowy najmu do organu prowadzącego, który może, ale nie musi następnie ich przekazać szkole na określone cele. W niepaństwowych szkołach zakres uprawnień dyrektora jest uzależniony od uzyskanych upoważnień, z których wynika, czy środki musi przekazać organu prowadzącemu, albo czy i w jaki sposób może nimi dysponować.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam, czy nauczyciela dyplomowanego, który ma 13/18 wymiaru czasu pracy, można zatrudnić na czas nieokreślony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracuje w podstawowym miejscu pracy (szkole) oraz w dodatkowym miejscu pracy (szkole). W dodatkowym miejscu pracy udokumentował 20 lat pracy -świadectwa pracy i 7 lat pracy w tej szkole. Jaki dodatek stażowy mu się teraz należy i jaka nagroda jubileuszowa?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy zajęcia wiedza o społeczeństwie w klasie VIII w przyszłym roku szkolnym będzie mógł uczyć nauczyciel, który ukończył studia magisterskie na kierunku historia (kierunek pedagogiczny).
- W gminie planowana jest likwidacja niewielkiej szkoły. Nauczyciele mają stać się pracownikami zespołu szkół. Jest propozycja by wręczyć wypowiedzenia wszystkim nauczycielom, tym z likwidowanej szkoły i z Zespołu Szkół i ponownie zatrudnić tylko tych najlepszych. Czy jest taka możliwość prawna?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o informację dotyczącą urlopu wypoczynkowego dyrektora szkoły i innych pracowników będących na stanowiskach kierowniczych. Zgodnie z art. 64 ust. 2a (zmiany obowiązują od 1 stycznia 2018 r.) Karty Nauczyciela dyrektorowi, wicedyrektorowi szkoły i innym osobom piastującym stanowiska kierownicze przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. Proszę informację czy w tych 35 dniach są uwzględnione 4 dni urlopu na żądanie wynikające z Kodeksu Pracy, czy może te 4 dni są dodatkowymi wolnymi dniami dla pracownika?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe