Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W gminie planowana jest likwidacja niewielkiej szkoły. Nauczyciele mają stać się pracownikami zespołu szkół. Jest propozycja by wręczyć wypowiedzenia wszystkim nauczycielom, tym z likwidowanej szkoły i z Zespołu Szkół i ponownie zatrudnić tylko tych najlepszych. Czy jest taka możliwość prawna?
Zgodnie z Kartą Nauczyciela:
Art. 20. 1. Dyrektor szkoły w razie:
1) całkowitej likwidacji szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy;
2) częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2.
Ta sytuacja dotyczy likwidowanej szkoły. W zależności teraz od tego, czy nauczyciele będą przeniesieni w trybie art. 18 Karty Nauczyciela do zespołu szkół, czy też zostaną z nimi rozwiązane stosunki pracy i nawiązane nowe - dostaną lub nie odprawy.
Art. 18. 1. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu za jego zgodą na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie same lub inne stanowisko.
Jeżeli zostaną przeniesieni (art. 18) - nie przysługuje odprawa.
Jeżeli rozwiązane zostaną stosunki pracy (art. 20) - odprawa przysługuje.
W przypadku nauczycieli zatrudnionych w zespole szkół nie widzę prawnych możliwości wypowiedzenia im stosunków pracy. Oprócz art. 20 - całkowita lub częściowa likwidacja szkoły, zmiany organizacyjne powodujące zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmiany planu nauczania uniemożliwiające dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć, zwolnić nauczyciela mianowanego można jedynie w przypadkach określonych w art. 23 Karty Nauczyciela. Z pozostałymi nauczycielami też nie będzie tak łatwo. Przykładowo - nauczyciel kontraktowy zatrudniony na czas nieokreślony może otrzymać 3-miesięczne wypowiedzenie, ale wypowiedzenie to trzeba uzasadnić. W przypadku nauczyciela, który prawidłowo wykonuje swoją pracę (nie ma w dokumentacji nic, co mogłoby stać się podstawą do rozwiązania stosunku pracy), a do tego istnieją możliwości dalszego zatrudniania (są dla niego godziny), nie ma podstaw, aby takiego nauczyciela zwolnić.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka odbywająca staż na awans zawodowy przebywa na zwolnieniu chorobowym od 04.12.2014. Czy podstawą do wstrzymania dodatku funk. opiekuna stażu jest art.9d ust. 5 KN, czy może jest inna podstawa prawna?
- Czy należy doliczyć do wysługi lat oraz nagrody jubileuszowej: - okres pobierania z urzędu pracy zasiłku dla bezrobotnych, - zaświadczenie KRUS o podleganiu ubezpieczeniu rolników?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Problem dotyczy zatrudnionej w mojej szkole pani (pracownika niepedagogicznego). Przebywała ona wcześniej na zasiłku dla bezrobotnych. W czasie jego pobierania, od 01.12.1997 r. przyznano jej emeryturę opiekuńczą (EWK) na chore dziecko. Przechodząc na tę emeryturę, nie otrzymała odprawy emerytalnej. Od 01.07.2002 r. jest zatrudniona w mojej szkole jako pracownik biurowy i pracuje na tym stanowisku do dziś. Czy przechodząc w przyszłości na emeryturę ze stosunku pracy będzie się jej należała odprawa emerytalna? Proszę także o podanie podstawy prawnej. Dziękuję i pozdrawiam.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przebywała na urlopie zdrowotnym od 01.03.2014r. do 28.02.2015, następnie przebywała od 01.03.2015 do 19.05.2015 na zwolnieniu lekarskim. Obecnie czeka na decyzję z ZUS o przyznaniu renty. Czy można przyznać nauczycielce urlop wypoczynkowy za 2015r.? Czy może skorzystać z urlopu bezpłatnego zaraz po L - 4, czy wystarczy oświadczenie pracownicy o oczekaniu na decyzję o przynaniu renty i orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o niezdolności do pracy, aby usprawiedliwić nieobecność pracownika w pracy do momentu przyznania renty przez ZUS (oczywiście bez wynagrodzenia)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy jest podstawa prawna, aby w trakcie trwania roku szkolnego ograniczyć nauczycielowi etat na jego wniosek?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe