Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy gmina musi się zgodzić na zatrudnienie w szkole podstawowej logopedy, jeśli są dzieci, które trzeba objąć zajęciami logopedycznymi? Ilu uczniów może być w grupie na tych 45 minutowych zajęciach ?
Zatrudnienie logopedy jest obowiązkowe, gdy udział ucznia w takich zajęciach wynika z zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, gdyż obowiązkiem dyrektora szkoły jest zapewnienie realizacji tych zaleceń (art. 68 ust. 1 pkt 10 i art. 127 ust. 4 PO, § 5 i 6 ust. 1 pkt 2 i 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym, Dz.U. z 2017 r., poz. 1578). Ponadto na podstawie art. 109 ust. 1 pkt 5 PO zajęcia z pomocy psychologiczno – pedagogicznej stanowią podstawową formę działalności publicznej szkoły, dlatego również dla pozostałych dzieci objętych taką pomocą szkoła publiczna powinna zatrudnić logopedę, zaś gmina powinna sfinansować etat, w ramach odpowiedzialności organu prowadzącego za działalność szkoły i zapewnienie warunków jej działania (art. 10 ust. 1 pkt 1 PO). W zajęciach logopedycznych mogą uczestniczyć maksymalnie 4 uczniowie z uwzględnieniem, że z zaleceń orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego może wynikać konieczność prowadzenia zajęć indywidualnych dla konkretnych uczniów (§ 9 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach, Dz.U. z 2017 r., poz. 1591).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel mający uprawnienia do nauczania przyrody w SP może uczyć biologii w ośmioklasowej SP?
- Proszę o wyjaśnienie wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego w sytuacji gdy: 1. Pracownicy niepedagogiczni do października 2015r. regularnie otrzymywali wynagrodzenie, płatne do ostatniego dnia miesiąca.; 2. W listopadzie nastąpiło przesunięcie terminu wypłat wynagrodzeń do 10-go dnia następnego m-ca, w wyniku czego wynagrodzenie za miesiąc listopad pracownicy otrzymali 1 grudnia (automatycznie ZUS-y i podatki zostały rozliczone w styczniu 2016r.; 3. Analogicznie, wynagrodzenie za miesiąc grudzień 2015r. zostało wypłacone 4 stycznia 2016r., a ZUS i podatek będzie odprowadzony w lutym 2016r. W związku z powyższym pracownicy otrzymali 11 wynagrodzeń za rok 2015, a nie 12. Proszę o informację, czy wynagrodzenie za miesiąc grudzień 2015r. wypłacone w styczniu 2016r. należy uwzględnić do podstawy wyliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2015 rok.
- Czy nauczyciel wspomagający możne być wychowawcą kl.IV (oddział integracyjny)?
- Witam!
Dyrektor szkoły wystąpił do Organu Prowadzącego o rezygnację z funkcji dyrektora szkoły. Organ przyjął rezygnację: powód wybór na v-ce starostę. Nauczyciel jednak nie wystąpił z wnioskiem do dyrektora o udzielenie urlopu bezpłatnego. Czym to skutkuje?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica administracyjna zatrudniona jest na pół etatu na czas nieokreślony. 29 czerwca 2019 r. poszła do szpitala, 1 lipca urodziła martwe dziecko w 10. tygodniu ciąży. Otrzymała zwolnienie lekarskie na okres od 29.06.2019 r. do 10.07.2019 r.
Od 11.07.2019 r. do 31.07.2019 r. pracowała. Odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, które urodziło się martwe wystawiono 12.07.2019 r. 01.08.2019 r. pracownica wystąpiła o udzielenie urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni od 01.07.2019r. Bardzo proszę o poradę, jaką decyzję podjąć w takiej sytuacji.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe