Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy istnieją jakieś przepisy mówiące o konieczności zatrudnienia pomocy nauczyciela lub woźnej oddziałowej w przedszkolu dla oddziału dzieci 3-, 4-letnich?
Obecnie obowizujące przepisy nie regulują kwestii zatrudniania pomocy nauczyciela czy woźnej oddziałowej dla danego oddziału przedszkolnego. Normy zatrudnienia określa organ prowadzący w dokumencie, który wydaje w związku z opracowywaniem przez szkoły i przedszkola projektów organizacyjnych. Możliwość zatrudnienia zatem tego typu pracowników, jak również minimalna liczba dzieci np. 3-letnich w oddziale, zależy od decyzji organu prowadzącego dane przedszkole.
Jedynym dokumentem, w którym można odnaleźć stanowisko "pomocy nauczyciela" jako pracownika niepedagogicznego, jest ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych:
Załącznik nr 3,
IV TABELA "Stanowiska, na których stosunek pracy nawiązano na podstawie umowy o pracę",
H. w samorządowych jednostkach organizacyjnych,
V. Jednostki działające w zakresie oświaty,
Stanowiska pomocnicze i obsługi, poz. 9. "Pomoc nauczyciela".
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- We wrześniu bieżącego roku nauczyciel zwrócił się z prośbą o wydanie świadectwa pracy za okres od 1 IX 1984 do 1 IX 1990. W tym czasie nauczyciel pracował w innej szkole i na swoją prośbę oraz za zgodą Inspektora Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta został przeniesiony na równorzędne stanowisko do mojej szkoły. Z dniem 1 IX 1990 roku podjął pracę w mojej szkole. Pracował na stanowisku dyrektora szkoły do 1 IX 1999r. Uchwałą Zarządu Gminy z dniem 15 IV 1999 r otrzymał powołanie na dyrektor gimnazjum, a funkcję objął 1 IX 1999 r. W tym dniu nauczyciel zrezygnował z funkcji dyrektora szkoły i poprosił o przeniesienie na stanowisko nauczyciela w gimnazjum. Z dniem 1 IX 1999r odwołał go z funkcji dyrektora szkoły podstawowej. Został przeniesiony na stanowisko dyrektora gimnazjum.W tym dniu została zawarta umowa. W związku z tym zostało wydane świadectwo pracy za okres od 1 IX 1990 r do 31 VIII 1999 r gdzie wpisano, że stosunek pracy ustał w wyniku przeniesienia art.18. ust.1 KN. Moje pytanie brzmi czy świadectwo pracy zostało słusznie wydane, czy zawiera dobrą podstawę prawną? Czy mogę wydać świadectwo pracy potwierdzające zatrudnienie w innej szkole czyli od 1 IX 1984 do 1 IX 1990 (mam teczkę akt osobowych n-la)? Jeżeli mogę wystawić świadectwo to jaką podać podstawę prawną? Czy można dokonać korekty na wydanym świadectwie?Jeżeli tak to, w którym miejscu dokonać wpisu?
- Nauczyciel w okresie 01.09.2018-31.08.2019 przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia, w okresie 01.09.2019-31.08.2020 przebywa na urlopie bezpłatnym. Czy może od 1 września 2020 ponownie uzyskać urlop dla poratowania zdrowia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Uprzejmie proszę o utwierdzenie mnie w przekonaniu, że nauczyciel czynny zawodowo nie musi posiadać dodatkowych uprawnień do bycia wychowawcą kolonijnym lub kierownikiem placówki wypoczynku dzieci i młodzieży. Oraz że nie potrzebuje takich uprawnień pochodzących z zewnętrznych kursów do tego, by zgodnie z prawem organizować i prowadzić wycieczki szkolne, zielone, białe szkoły itp.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w świetle znowelizowanych przepisów i ciągłych zmian wychowawcą klasy może być nauczyciel, który uczy katechezy? Dodam że ten nauczyciel uczy w szkole również WDŻ, plastyki, muzyki i jest bibliotekarzem.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy do dziecka autystycznego jako nauczyciela wspomagającego w szkole podstawowej mogę zatrudnić nauczyciela, który skończył kierunek: pedagogika specjalna, specjalność pedagogika włączająca i integracyjna?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe