Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy jako pracodawca mam obowiązek udzielania urlopu pracownikom obsługi na wyjazd do sanatorium? Część załogi często korzysta z takich wyjazdów w ramach urlopu wypoczynkowego. Dezorganizuje to pracę placówki, bo osoby, które pozostaję muszą wykonywać pracę również za osoby nieobecne. Brak środków finansowych uniemożliwia wypłatę dodatkowego wynagrodzenia. Proszę o podanie podstawy prawnej prawidłowych działań w takiej sytuacji?
Pracodawca nie ma obowiązku udzielenia urlopu wypoczynkowego w celu wyjazdu pracownika do sanatorium.
Kwestię udzielania urlopów wypoczynkowych pracowników niepedagogicznych reguluje kodeks pracy.
art. 162. Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Art. 163. § 1. Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu udzielanego pracownikowi zgodnie z art. 1672. (urlop na żądanie)
§ 11. Pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę; dotyczy to także pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. Przepis § 1 zdanie drugie i trzecie stosuje się odpowiednio.
Art. 164. § 1. Przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami.
§ 2. Przesunięcie terminu urlopu jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.
Jeżeli więc w zakładzie pracy obowiązuje plan urlopów, urlopów tych udziela się zgodnie z tym planem. W przypadku, gdy w zakładzie pracy nie tworzy się planu urlopów, pracodawca ustala terminy urlopów po porozumieniu z pracownikami, biorąc pod uwagę wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - czyli zarówno potrzeby pracowników, jak i pracodawcy. Przesunięcie urlopu wypoczynkowego z powodów wymienionych powyzej, może nastąpić, ale nie musi.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy powinna zostać przeprowadzona służba przygotowawcza w odniesieniu do pracownika, którego zatrudniamy na stanowisku głównego księgowego (kierownicze stanowisko urzędnicze), który wcześniej pracował na stanowisku głównego księgowego w przedsiębiorstwie komunalnym na podstawie ustawy z dn. 03.03.2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz.U.Nr 26 poz. 306 z późniejszymi zmianami).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem od 9 lat. 1 września br. planuję przejść na emeryturę (na własny wniosek - kończę 31 lat pracy pedagogicznej). Jaką wysokość odprawy mam otrzymać (3 lub 6 miesięczną)?. Dziękuję.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zachowuje prawo do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe niezrealizowane z powodu choroby ucznia objętego nauczaniem indywidualnym? Jaka jest aktualna podstawa prawna dotycząca takiej sytuacji?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ukończył Kolegium Nauczycielskie kierunek: język polski z bibliotekarstwem. Czy może pracować w bibliotece szkolnej, czy musi ukończyć studia podyplomowe - bibliotekoznawstwo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w sprawozdaniu z działalności żłobka w liczbę osób zatrudnionych na ostatni dzień okresu sprawozdawczego wlicza się osoby przebywające na urlopie wychowawczym i na zwolnieniu ciążowym ( osoby te od grudnia nie widnieja na liście płac) czy podaje się tylko liczbę tych którzy aktualnie pracują?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe