Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy jeśli na skutek złożonych rezygnacji słuchaczy z danego kierunku, pozostało tylko 14 słuchaczy na tym kierunku a zapis w statucie szkoły (jest to niepubliczna szkoła policealna dla dorosłych o uprawnieniach publicznych) mówi, że kierunek, na który uczęszcza mniej niż 15 osób może zostać rozwiązany z przyczyn ekonomicznych, to czy dyrektor szkoły może rozwiązać taki kierunek zapewniając oczywiście kontynuację kształcenia w innej placówce na tym samym kierunku? Jakie procedury należy sporządzić?
Przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2020 r., poz. 910 regulują jedynie zagadnienie całkowitej likwidacji niepublicznej szkoły przez organ prowadzący (art. 172 ust. 4 PO). Likwidacja jednego z kierunków kształcenia stanowi częściową likwidację niepublicznej szkoły, której akt PO nie reguluje. W związku z tym należy postępować zgodnie ze statutem szkoły, który dopuszczając możliwość likwidacji kierunku kształcenia, powinien również określać szczegółową procedurę postępowania w takiej sytuacji. Przykładowo, jeśli wynika z niego, że likwidacja kierunku kształcenia stanowi podstawę skreślenia z listy słuchaczy, dyrektor powinien wydać decyzje w tym zakresie (art. 172 ust. 2 pkt 5 PO). Jeśli statut takich postanowień nie zawiera, umowy o edukację ze słuchaczami można rozwiązać, gdy dopuszcza to ich treść lub za porozumieniem stron, do podpisania którego może słuchaczy skłonić zapewnienie wolnych miejsc na tym samym kierunku w innej szkole.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę mi powiedzieć jak traktować w planie nauczania i arkuszu organizacyjnym gimnazjum religię i wdżwr od nowego roku szkolnego? Czy sposób rozdzielania godzin dyrektorskich w gimnazjum zmienił się? Jeśli tak to jakie są nowe zasady podziału? Dziękuję. Roman
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy istnieje taka możliwość (podstawa prawna), żeby uczeń powtórzył egzamin klasyfikacyjny, który odbył się zgodnie z procedurami? Mama ucznia złożyła prośbę o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu w związku z przyjęciem przez dziecko, w dniu egzaminu, bez jej wiedzy, większej dawki leków przeciwlękowych, w wyniku których dziecko nie wiedziało co ma pisać i odpowiadać. Jeśli istnieje taka możliwość to w jakim terminie taki egzamin mógłby się odbyć?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- W przyszłym roku szkolnym do klasy III naszego gimnazjum trafi uczeń z Ukrainy. Czy takie dziecko może liczyć na jakieś dodatkowe godziny lekcyjne ze względu na fakt, że bardzo słabo mówi po polsku? Jak z zaliczeniem przedmiotów, których nie miał wcześniej?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Dowóz dzieci do szkoły organizuje organ prowadzący. Przystanek autobusowy znajduje się ok. 10 m od terenu szkoły. Czy muszę zobowiązać wychowawcę świetlicy, by odbierał dzieci z przystanku i przyprowadzał do szkoły, a po lekcjach zaprowadzał je na przystanek? Mam ograniczoną liczbę nauczycieli pracujących w świetlicy i często, szczególnie rano pracuje tam tylko jedna osoba, której każdorazowe wyjście na przystanek spowodowałoby pozostawienie uczniów bez opieki, co byłoby niedopuszczalne.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Jak należy potraktować godziny zajęć z wychowania do życia w rodzinie? Czy można klasom przydzielić po 1 godz. w I semestrze, czy też muszą mieć przez cały rok szkolny po 0,5 godz.? Drugi problem. Czy można przesuwać godziny przedmiotów, np.2 godzinę z chemii/geografii z klasy trzeciej dać do klasy drugiej (mamy cykl: 1,1,2 godz., chcemy dać 1,2, 1 godz.).
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe