Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy którakolwiek forma wyjścia/wyjazdu poza szkołę zwalnia z obowiązku dokumentacji wycieczkowej (np. wyjście na lekcji nad pobliską rzekę w celu topienia marzanny, wyjście z księdzem katechetą na lekcji religii do kościoła, itp.)? Jeśli jeden nauczyciel wyjeżdża z jednym uczniem na konkurs, rozumiem, że obowiązuje dokumentacja wycieczkowa, ale kto jest kierownikiem a kto opiekunem? Czy kierownik wyjazdu musi rzeczywiście wyjeżdżać z dziećmi, jeśli sprawy organizacyjne nałożone na kierownika zostały załatwione przed wyjazdem, w szkole? Czy uczniowie muszą poświadczyć własnoręcznym podpisem zapoznanie się z regulaminem wycieczki/wyjazdu?
Organizowanie krajoznawstwa i turystyki odbywa się w formach: 1) wycieczki przedmiotowe - inicjowane i realizowane przez nauczycieli w celu uzupełnienia obowiązującego programu nauczania, w ramach danego przedmiotu lub przedmiotów pokrewnych, 2) wycieczki krajoznawczo-turystyczne, w których udział nie wymaga od uczestników przygotowania kondycyjnego i umiejętności specjalistycznych- zwane dalej "wycieczkami", 3) imprezy krajoznawczo-turystyczne, takie jak: biwaki, konkursy, turnieje, 4) imprezy turystyki kwalifikowanej i obozy wędrowne, w których udział wymaga od uczestników przygotowania kondycyjnego i umiejętności specjalistycznych, w tym posługiwania się specjalistycznym sprzętem, 5) imprezy wyjazdowe - związane z realizacją programu nauczania, takie jak: zielone szkoły, szkoły zimowe, szkoły ekologiczne- zwane dalej "imprezami". Udział uczniów niepełnoletnich w wycieczkach, z wyjątkiem przedmiotowych odbywających się w ramach zajęć lekcyjnych i imprezach, wymaga zgody ich przedstawicieli ustawowych. Przepisy szczegółowo nie regulują kwestii poruszonych w pytaniu, dając dyrektorowi szerokie uprawnienia. Uznano bowiem, że dyrektor znając specyfikę pracy szkoły, tradycje, zwyczaje także środowiska oraz korzystając z własnych kompetencji, będzie współtworzył życie szkoły, najlepiej realizując politykę oświatową. Zatem dyrektor zarządza, czy wyjście ze szkoły (pyt. 1) w celu realizacji np. celów programu wychowawczego lub realizacji podstaw programowych z przedmiotu jest niezbędna kara wycieczki. Wg mojej opinii należy przede wszystkim podczas wyjść poza szkołę zapewnić bezpieczeństwo uczniom. Ad. 2 Karta wycieczki nie jest potrzebna podczas wyjazdu ucznia na konkurs. Nie wyznacza się także kierownika wycieczki. Wyjazd na konkurs np. przedmiotowy z jednym uczniem nie jest wycieczką w rozumieniu przepisów. Nie wchodząc w szczegóły można stwierdzić, ogólnie, że zadaniem kierownika jest m. in. załatwianie spraw związanych z np. noclegiem, wyżywieniem. Opiekun bezpośrednio czuwa nad bezpieczeństwem uczniów, przebywa z uczniami. Ad. 3 Tak, głównie dla bezpieczeństwa uczniów , zgodnie z przepisami. Ad. 4 Ważne jest, by uczniowie mieli świadomość, że obowiązuje ich regulamin i są zobligowani do przestrzegania zasad w nim ustalonych. Z regulaminem powinni być także zapoznani rodzice, od których szkoła otrzymuje zgodę na uczestniczenie dziecka w wycieczce. Pozostałe zasady ustala szkoła.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Na jakie cele stowarzyszenie może wydatkować dotację otrzymywaną od gminy na prowadzenie punktu przedszkolnego i szkoły?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź czy fizjoterapeuta zatrudniony w Niepublicznym Ośrodku Rehabilitacyjno-Wychowawczym musi posiadać przygotowanie pedagogiczne i oligofrenopedagogikę prowadząc zajęcia z rehabilitacji ruchowej w ramach zajęć rewalidacyjnych i innych tu mam na myśli zajęcia z dziećmi głęboko niepełnosprawnymi intelektualnie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Na jakiej zasadzie dyrektor dopuszcza programy tworzące Szkolny zestaw programów nauczania? Czy przedstawiony przez nauczyciela program - jeśli jego pochodzenie jest "internetowe" - powinien być zaopiniowany? Co z prawami autorskimi?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel fizyki, który ukończył drugi kierunek ekonomi bez podziału na specjalności w świetle obecnego prawa może uczyć przedmiotu - podstawy przedsiębiorczości w szkole branżowej pierwszego stopnia?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy kierownik wycieczki szkolnej może być jednocześnie opiekunem na tej wycieczce? Wycieczka jest dwudniowa krajowa.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe