Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o odpowiedź czy fizjoterapeuta zatrudniony w Niepublicznym Ośrodku Rehabilitacyjno-Wychowawczym musi posiadać przygotowanie pedagogiczne i oligofrenopedagogikę prowadząc zajęcia z rehabilitacji ruchowej w ramach zajęć rewalidacyjnych i innych tu mam na myśli zajęcia z dziećmi głęboko niepełnosprawnymi intelektualnie?
W przepisach dotyczących kwalifikacji nauczycieli, czyli rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2023 r., poz. 2102) nie wymienia się fizjoterapeuty.
Zgodnie z ustawą z 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty (Dz. U. z 2023 r., poz. 1213 z późn. zm.) fizjoterapeuta jest samodzielnym zawodem medycznym, którego zadaniem i celem jest odpowiednia diagnostyka i nieinwazyjne leczenie schorzeń związanych głównie z układem ruchu. W zależności od podejmowanej dziedziny, fizjoterapeuta zajmuje się różnymi problemami zdrowotnymi.
U dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym fizjoterapeuta zajmuje się m.in. korekcją wad postawy, wad stóp czy nieprawidłową dystrybucją napięcia mięśniowego. Specjalista pomaga również w stanach po urazach – złamaniach, skręceniach, ale także odpowiada za proces rehabilitacji w chorobach obejmujących zaburzenia poruszania się.
Wymieniony w pytaniu fizjoterapeuta nie musi posiadać przygotowania pedagogicznego i ukończonej oligofrenopedagogiki aby prowadzić zajęcia z dziećmi. Oczywiście nie pracuje jako nauczyciel.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy przedszkole specjalne niepubliczne może przyjąć dziecko z niepełnosprawnością w stopniu lekkim na podstawie orzeczenia o kształceniu specjalnym?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy podczas podbicia legitymacji szkolnej na kolejny rok szkolny oraz podczas wydawania duplikatów legitymacji szkolnych uczniom klas II i III szkoły zawodowej posługujemy się pieczątkami szkoły branżowej czy szkoły zawodowej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dokonuje wyboru programu wychowania przedszkolnego na cały etap nauki w przedszkolu (art.22 UosO). W związku z tym, mam 2 pytania. 1. Czy należy to tak rozumieć, że musi pracować przez 4 lata na tym samym programie, i nie ma możliwości złożenia wniosku o dopuszczenie innego programu w kolejnym roku szkolnym dla tej samej grupy? 2. Czy wszystkie grupy przedszkolne muszą pracować na tym samym programie, czy każdy nauczyciel może wybrać dla swojej grupy inny program?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Chcę zatrudnić osobę z wyższym wykształceniem bez kwalifikacji, ale z przygotowaniem pedagogicznym na czas nieobecności nauczyciela. W tej chwili, na kilka godzin tygodniowo, nie znajdę nikogo. Jak tę osobę zatrudnić?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jak można zatrudnić nauczyciela w dwóch szkołach na jedną umowę - 8 godzin angielskiego w jednej i 8 godzin w drugiej, w tej samej gminie?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe