Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy mozliwe jest USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela , który dowiedział się o takim zamiarze od dyrektora szkoły przed RP, na której przedstawiany był arkusz organizacyjny na kolejny rok, w radzie tej uczestniczył, a następnie poszedł na zwolnienie lekarskie do końca maja. Jesli jest - proszę o podstawę prawną.
W okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela ( np. tzw. L4, przebywanie na urlopie dla poratowania zdrowia), możliwe jest wypowiedzenie stosunku pracy z nauczycielem w trybie art. 20 Karty Nauczyciela, co stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 7 grudnia 2006 r. I PZP 4/06, OSNP2007/7-8/89.
Rozwiązanie stosunku pracy następuje z końcem roku szkolnego, (czyli 31 sierpnia) po 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia.
USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela ze zm.).
Art. 20. 1. Dyrektor szkoły w razie:
1) całkowitej likwidacji szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy;
2) częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2.
2. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługują świadczenia określone w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
3. Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu, z zastrzeżeniem ust. 4.
4. Warunek rozwiązania stosunku pracy z końcem roku szkolnego nie dotyczy nauczycieli szkół, w których w organizacji pracy nie przewidziano ferii szkolnych, nauczycieli placówek kształcenia ustawicznego oraz nauczycieli szkół, w których zakończenie cyklu kształcenia następuje w trakcie roku szkolnego.
5. Okres wypowiedzenia może być skrócony do 1 miesiąca, z tym że w takim wypadku nauczycielowi przysługuje odszkodowanie za pozostałą część okresu wypowiedzenia w wysokości wynagrodzenia liczonego jak za okres urlopu wypoczynkowego. Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się nauczycielowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.
5a. O zamiarze wypowiedzenia nauczycielowi stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 pkt 2 dyrektor szkoły zawiadamia reprezentującą nauczyciela zakładową (międzyzakładową) organizację związkową, która w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia może zgłosić na piśmie dyrektorowi szkoły umotywowane zastrzeżenia.
5b. Po rozpatrzeniu stanowiska organizacji związkowej, a także w razie niezajęcia przez nią stanowiska w ustalonym terminie, dyrektor szkoły podejmuje decyzję w sprawie wypowiedzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi stażyście z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym zatrudnionemu w niepełnym wymiarze (6/18) bez dodatków do wynagrodzenia należy zmienić wysokość wynagrodzenia zasadniczego na 3010 zł, czy też należy uzupełnić wynagrodzenie do tej wysokości w postaci dodatku wyrównawczego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona na czas nieokreślony od 07.03.2018r do 09.10.2018r przebywała na zwolnieniu lekarskim (ciąża).
10.10.2018r urodziła dziecko.
Od 10.10.2018r do 31.12.2018r przebywała na urlopie macierzyńskim.
Czy należy nauczycielce wypłacić „13” za 2018r ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Problem z jakim się zwracam w punktach wygląda następująco: 1. Nauczyciel kontraktowy pracujący w niepełnym wymiarze czasu pracy dostał pismo z ograniczeniem etatu, którego nie przyjął; 2.W związku z odmową ograniczenia etatu nauczyciel dostał wypowiedzenie umowy jednak powołano się w wypowiedzeniu na złą podstawę prawną art 20 kn (powinno być art. 27kn); 3. Czy w takim przypadku należy się odprawa, jeśli zakład, szkoła zatrudniała 18 osób w dniu wręczenia wyp, a w chwili odejścia pracownika jest zatrudnionych 20 osób; 4. Nauczyciel zrobiła awans zawodowy na nauczyciela mianowanego jednak umowa nie przekształciła się w mianowanie, ponieważ nauczyciel nie miała pełnego etatu. Czy nauczycielowi przysługuje?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel do 31 sierpnia 2022 r. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony, od 1 września – na podstawie umowy na czas nieokreślony. Będzie pracował tylko do 28 lutego 2023 r. W roku 2022 wykorzystał urlop w ferie i w wakacje. Jak policzyć przysługujący mu wymiar urlopu? Czy liczymy od września do lutego (6 miesięcy x 5,6 dnia = 33,6 dni, w zaokrągleniu 34 dni) czy w związku z tym, że wykorzystał urlop w wakacje w roku 2022 liczymy tylko styczeń i luty (2 miesiące x 5,6 dni = 11,2 dni, w zaokrągleniu 12 dni)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim od 01.01.2015r. do 27.07.2015r. 28.07.2015r. urodziła dziecko i wykorzystuje urlop macierzyński 20 tygodni + urlop macierzyński dodatkowy - 6 tygodni + urlop rodzicielski 26 tygodni do 25 lipca 2016 roku. Za rok 2015 przysługuje jej 8 tygodni urlopu wypoczynkowego uzupełniającego-56 dni. Jak udzielić urlopu wypoczynkowego uzupełniającego za 2015 rok i od kiedy ponieważ jest to czas urlopu? Nauczycielka zaraz po urlopie chce wziąć urlop wychowawczy. Jaka data końcowa urlopu 30 czerwca 2017 rok - koniec zajęć czy 31 sierpnia 2017 rok koniec roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe