Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Problem z jakim się zwracam w punktach wygląda następująco: 1. Nauczyciel kontraktowy pracujący w niepełnym wymiarze czasu pracy dostał pismo z ograniczeniem etatu, którego nie przyjął; 2.W związku z odmową ograniczenia etatu nauczyciel dostał wypowiedzenie umowy jednak powołano się w wypowiedzeniu na złą podstawę prawną art 20 kn (powinno być art. 27kn); 3. Czy w takim przypadku należy się odprawa, jeśli zakład, szkoła zatrudniała 18 osób w dniu wręczenia wyp, a w chwili odejścia pracownika jest zatrudnionych 20 osób; 4. Nauczyciel zrobiła awans zawodowy na nauczyciela mianowanego jednak umowa nie przekształciła się w mianowanie, ponieważ nauczyciel nie miała pełnego etatu. Czy nauczycielowi przysługuje?
Podstawa prawna wypowiedzenia była faktycznie błędna, jednak najistotniejsze w wypowiedzeniu umowy jest jego uzasadnienie, czyli podanie faktycznej przyczyny zwolnienia. W przypadku art. 20 i 27 Karty Nauczyciela, przyczyny zwolnienia mogą być takie same - brak godzin dla nauczyciela.
Przepisy ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników stosuje się do pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników, a więc warunek ten musi być spełniony w chwili złożenia wypowiedzenia (aby pracodawca te przepisy mógł w ogóle stosować). W przypadku rozwiązania stosunku pracy na podstawie art. 20 KN, odprawa z w/w ustawy przysługuje bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników, więc należy liczyć się z tym, że nauczyciel może się jej domagać, skoro na wypowiedzeniu podano taką a nie inną podstawę prawną.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dyrektorowi zespołu szkół w skład którego wchodzi szkoła podstawowa i gimnazjum kadencja kończy się 31 sierpnia 2017r. Czy organ prowadzący może przedłużyć jego kadencję? Na jak długo? (obecne gimnazjum zostanie w wyniku reformy włączone do ośmioletniej szkoły podstawowej).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniłem nauczyciela 12.02.2018 do 22.06.2018 w szkole podstawowej za ile dni urlopu wypoczynkowego muszę wypłacić ekwiwalent pieniężny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciela mianowanego, który będzie przebywał od września 2015 w stanie nieczynnym (nauczyciel we wrześniu się obroni i nabędzie uprawnienia do pracy w przedszkolu) będzie można od października 2015 z art. 18 KN przenieść do przedszkola?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, Pracownica dostarczyła dokumenty dotyczące zaliczenia do stażu pracy okresu pracy w gospodarstwie rolnym rodziców od czasu ukończenia 16 roku życia do chwili podjęcia pracy (9 lat 4 miesiące i 15 dni). Wniosek oraz dołączone dokumenty (zeznanie świadków, oświadczenie wnioskodawcy, zaświadczenie z gminy o zameldowaniu w gospodarstwie rolnym, wypis z rejestru gruntów, zaświadczenie urzędu gminy o braku dokumentów stwierdzających pracę w gospodarstwie ) obejmują okres studiów stacjonarnych pracownicy w miejscowości odległej od miejsca zamieszkania o 50km. Pracownica twierdzi, że przez okres studiów codziennie dojeżdżała a po powrocie do domu świadczyła pracę w gospodarstwie. Moje pytanie jaki okres pracy w gospodarstwie szkoła powinna zaliczyć do stażu pracy, czy wnioskowany przez pracownicę czy pomniejszony o okres studiów?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczyciela, który domaga się wypłacenia za godziny ponadwymiarowe za r. szk. 2013/2014. Średnia jego godzin - 18,37, a etat łączony - 19 godz. Z organem prowadzącym ustaliłam, że nie będę mu wręczała ograniczenia, bo na pewno uzupełni to godzinami zastępczymi. Jest to nauczyciel, który bardzo często przebywa na długotrwałych zwolnieniach lekarskich. Od IX do IV pracował 21 godzin tygodniowo. Po odejściu klas maturalnych pozostało mu tylko 11 godz. Na zwolnieniu lekarskim przebywał cały maj i czerwiec (miał płacone za cały etat) oraz 2 tygodnie w XI, 2 tygodnie w styczniu, 1 tydzień w lutym, 3 tygodnie w marcu. Z moich obliczeń wynika, że do etatu zabrakło mu jeszcze 6 godzin, za które i tak miał zapłacone. Jak mam postąpić (i tak napisał już skargę na mnie do Kuratorium)?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe