Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z § 20 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz. U. z 2018 r., poz....

PORADA PRAWNA

28 marca 2023 Kadry

Czy można lub trzeba zrobić podział w aktach osobowych pracownika zatrudnionego przed 2019 r.? Czy urlop okolicznościowy oraz bezpłatny trzeba wpinać do akt, czy do ewidencji czasu pracy?

Zgodnie z § 20 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz. U. z 2018 r., poz. 2369 z późn. zm.) dokumentację w aktach osobowych dotyczącą pracownika zatrudnionego przed 2019 r.:

1) od 1.01.2019 r. należy prowadzić według podziału na części od A do obecnie E, zgodnie z § 3 i 4 ww. rozporządzenia w odniesieniu do dokumentacji gromadzonej po dniu 31 grudnia 2018 r., a wcześniejszą dokumentację można pozostawić według podziału na części A-C zgodnie z § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. z 2017 r., poz. 894 z późn. zm.);

2) dokumentację zgromadzoną przed 1 stycznia 2019 r. można także ułożyć według wymogów § 3 i 4 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, czyli uporządkować całość według obecnych zasad w częściach od A do E, natomiast nie jest to obowiązkowe.

W części B akt osobowych gromadzi się dokumentację dotyczącą udzielenia urlopu bezpłatnego (§ 3 pkt 2 lit. q rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej). Natomiast nie ma podstawy prawnej do przechowywania w nich dokumentacji dotyczącej tzw. urlopów okolicznościowych. W ewidencji czasu pracy uwzględnia się urlop bezpłatny i tzw. urlopy okolicznościowe jako usprawiedliwione nieobecności i zwolnienia od pracy wraz z wnioskami o udzielenie tzw. urlopów okolicznościowych (§ 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej).

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT