Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy można powierzyć nauczycielowi wychowawstwo w dwóch oddziałach? Chodzi o edukację wczesnoszkolną. Czy dyrektor może pełnić funkcję wychowawcy klasy? Jeśli tak, to na jakich warunkach (zasadach, kto o tym decyduje itp.)?
Rozporządzenie z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624,) w załączniku nr 2 Ramowy statut publicznej szkoły podstawowej w § 15 ust. 1 i 2 stanowi, że oddziałem opiekuje się nauczyciel wychowawca, a dla zapewnienia ciągłości i skuteczności pracy wychowawczej wskazane jest, aby nauczyciel wychowawca opiekował się danym oddziałem w ciągu całego etapu edukacyjnego. Z powyższych przepisów wynika, że jeden oddział powinien mieć jednego wychowawcę. Nie można jednak z tych przepisów wyprowadzić reguły, że jeden nauczyciel może być wychowawcą tylko w jednym oddziale. Z punktu widzenia prawa nie ma zatem przeszkód, aby powierzyć jednemu nauczycielowi wychowawstwo w dwóch oddziałach.
Jeżeli chodzi o drugie pytanie, to należy pamiętać, że dyrektor szkoły jest w większości wypadków nauczycielem. Jako nauczyciel spełnia wszelkie wymogi do tego, aby być wychowawcą oddziału. Ani przepisy szczególne o czasie pracy dyrektorów szkoły (przepisy dotyczące zwolnienia z obowiązku prowadzenia zajęć oraz przepisy dające zniżkę godzin) ani przepisy dotyczące obowiązków dyrektora szkoły nie statuują zakazu sprawowania przez dyrektora szkoły funkcji wychowawcy.
Jednocześnie należy zwrócić uwagę na przepis art. 68 ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, zgodnie z którym dyrektor jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole lub placówce nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami. Dyrektor szkoły decyduje w sprawach kadrowych, w tym o przyznawaniu wychowawstwa oddziału. W przypadku dyrektora szkoły funkcję wychowawcy może powierzyć tylko organ prowadzący, bowiem to ten organ wykonuje wobec dyrektora szkoły czynności z zakresu prawa pracy. Na podstawie art. 33 ust. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023 r., poz. 40) wójt jako kierownik urzędu gminy wykonuje uprawnienia zwierzchnika służbowego w stosunku do kierowników gminnych jednostek organizacyjnych, w tym stosunku do dyrektorów szkół.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy organ prowadzący może wyrazić zgodę na podział na grupy na zajęciach wychowania fizycznego w klasie trzeciej gimnazjum, jeżeli liczba uczniów w klasie wynosi 25?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy i w jakich sytuacjach można połączyć lekcje religii w szkole publicznej w klasach IV i VI oraz VII i VIII, przy liczebności 8–9 uczniów w każdej klasie? Proboszcz parafii tej szkoły wnosi sprzeciw, przesyłając dyrektorowi przepisy prawne. Jak dyrektor powinien rozstrzygnąć tę sprawę? Proszę o aktualną podstawę prawną z interpretacją.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy jeśli uczeń I klasy będący pracownikiem młodocianym otrzymał ocenę niedostateczną z praktycznej nauki zawodu na koniec roku szkolnego i jednocześnie nie poprawił tej oceny do końca sierpnia może otrzymać promocję do II klasy w branżowej szkole I stopnia? Jaka jest podstawa prawna skreślenia z listy ucznia, który stracił praktyczną naukę zawodu?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy języków obcych w szkole ponadgimnazjalnej.
Czy uczeń kończący gimnazjum z językiem obcym III1 musi obowiązkowo kontynuować naukę tego języka na poziomie IV! poziom rozszerzony?? czy ma prawo do IV.1 poziom podstawowy. Proszę o jednoznaczną odpowiedź.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Organ prowadzący chce wymusić na mnie rozszerzenie grupy oddziału 6 latków. Przyjętych zostało 25 dzieci (w tym 2 z orzeczeniem – będzie zatrudniony nauczyciel wspomagający), organ chce żebym przyjęła jeszcze 3 dzieci. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji, żeby odpowiedzialność za rozszerzenie grupy była po stronie organu, a nie mojej? Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Jak się zabezpieczyć prawnie? Organ nie widzi innego wyjścia jak rozszerzenie grupy.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe