Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy można z nauczania wczesnoszkolnego wyłączyć w-f i przydzielić go nauczycielowi w-fu? Dwóch nauczycieli w-fu gimnazjum traci pracę, w szkole podstawowej godzin w-fu jest 30 godzin,czy jest taki przepis,że muszą dać jednemu z nich cały etat,a drugiemu to co zostanie?Czyli jeden nauczyciel ma 18 godzin, a drugi 12? Pani wójt twierdzi, że tak mówi prawo.
Zajęcia wychowania fizycznego w klasach I-III szkoły podstawowej może prowadzić nauczyciel w-f.
W przypadku powierzenia prowadzenia zajęć z zakresu edukacji plastycznej, edukacji informatycznej, edukacji muzycznej, wychowania fizycznego lub edukacji językowej - języka obcego nowożytnego nauczycielom posiadającym odpowiednie kwalifikacje, innym niż nauczyciel, któremu powierzono prowadzenie edukacji wczesnoszkolnej, tygodniowy wymiar godzin tych zajęć wynosi dla:
1) edukacji plastycznej, edukacji informatycznej i edukacji muzycznej - po 1 godzinie w każdej klasie;
2) wychowania fizycznego - po 3 godziny w każdej klasie;
3) edukacji językowej - języka obcego nowożytnego - po 2 godziny w każdej klasie.
(załacznik nr 1 do Rozporządzenia MEN z dnia 28.03.2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół).
Przepisy oświatowe nie określają wprost sposobu przydzielania godzin nauczycielom. Ograniczenie etatu następuje za zgodą nauczyciela. Teoretycznie więc, można ograniczyć wymiar godzin kilku nauczycielom, jeżeli wszyscy wyrażą na to zgodę. Stosunek pracy nawiązany na podstawie mianowania charakteryzuje się zatrudnieniem w pełnym wymiarze godzin na czas nieokreślony. Ograniczanie godzin tak zatrudnionemu nauczycielowi, w przypadku, gdy dyrektor może zapewnić mu etat, jest prawnie nieuzasadnione. Zgodnie z art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela, ograniczenie etatu stosuje się w wypadku, gdy z przyczyn, o których mowa w art. 20 ust. 1, nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć oraz nie istnieją warunki do uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w innej szkole. Podobnie jest w przypadku nauczycieli gimnazjum (zarówno mianowanych, jak i zatrudnionych na podstawie umowy na czas nieokreślony), do których stosuje się przepisy art. 225 ustawy z dnia 14.12.2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe. Tu też przyczyną ograniczenia wymiaru godzin jest brak możliwości dalszego zatrudnienia w pełnym wymiarze.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od nowego roku szkolnego objąłem stanowisko dyrektora szkoły. Chciałbym zatrudnić na swój etat nauczycielski nauczyciela na zastępstwo. Czy mogę zatrudnić pracownika na umowę na zastępstwo na czas mojej pięcioletniej kadencji dyrektora?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o rozstrzygnięcie kwestii: kandydat ma wykształcenie magisterskie na kierunku pedagogika resocjalizacyjna i praca socjalna, do tego studia podyplomowe - oligofrenopedagogika oraz studia podyplomowe - przygotowanie pedagogiczne.Czy naprawdę nie może być nauczycielem wspomagającym na oddziale integracyjnym w niepublicznym przedszkolu z oddziałami integracyjnymi? W ciągu roku odchodzi nam nauczyciel i mamy tylko takiego kandydata, stąd sprawa jest bardzo pilna!
- 8 października zatrudniłam kobietę będącą na zasiłku przedemerytalnym od 2004 r. Ponieważ pobierała zasiłek poszłam jej na rękę i do końca pobierania zasiłku zatrudniłam ją na 1/2 etatu /uzyskała prawa emerytalne/. 8.X - 7.XI. Następnie 8 listopada zawarłam dalej umowę na czas określony do 15 IV. Czy należy się odprawa emerytalna i w jakiej wysokości?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel kontraktowy może przystąpić do konkursu na dyrektora gimnazjum w którym pracuje jako nauczyciel matematyki?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona w dwóch placówkach w jednej cały etat, w drugiej pół etatu w tej jest w trakcie robienia awansu zawodowego. Aktualnie jest w ciąży. Ze względu na stan zdrowi musi pozostać na zwolnieniu lekarskim do rozwiązania. Później będzie na urlopie macierzyńskim. Po powrocie do pracy chce kontynuować awans zawodowy. Pytanie czy może skrócić urlop macierzyński o 2 miesiące i wrócić o te 2 miesiące wcześniej do placówki, w której realizuje awans zawodowy i w której ma pół etatu. A do drugiej głównej (gdzie ma cały etat) wrócić zgodnie z harmonogramem urlopu?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe