Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy można zaplanować w planie finansowym szkoły środki na szkolenia pracowników niepedagogicznych ?
Najważniejsze zasady dotyczące przygotowywania planów finansowych szkół i placówek oświatowych zorganizowanych w formie jednostek lub zakładów budżetowych, określone zostały w przepisach prawnych:
1) Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1240),
2) Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 roku w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz. U. Nr 38, poz. 207),
3) Uchwała rady mista/gminy w sprawie uchwalania budżetu.
Plan finansowy opracowuje się w oparciu o budżet uchwalony przez owłaściwy rgan.
Dyrektor szkoły jako kierownik jednostki budżetowej realizuje wydatki zgodnie z planem, co oznacza to, że może wydać tyle pieniędzy, ile ma w paragrafie na dany rodzaj wydatków. W trakcie roku budżetowego często, gdy potrzeby jednostki są różne niż środki zaplanowane w poszczególnych paragrafach, zachodzi konieczność dokonania przesunięć w planie finansowym, wówczas dyrektor zwraca się z uzasadnionym wnioskiem do prezydentawójta/burmistrza o wyrażenie zgody.
USTAWA z dnia 26 czerwca 1974 r. (ze zm.) Kodeks pracy
Art. 2373 § 1. Nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bepzieczeństwa i higieny pracy.
§ 2 Pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bepzieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniemgo do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie (...)
§ 3 Szkolenia, o których mowa w § 2, odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.
(...)
3) (skreślony),
4) zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz prowadzić systematyczne szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,
(...)
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dzień dobry,
moje pytanie dotyczy urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela: czy dyrektor może udzielić nauczycielowi urlopu od razu w wymiarze jednego roku, jeżeli na zaświadczeniu lekarskim jest takie wskazanie?
Nadmieniam, że pani, której to dotyczy, ma 28 lat pracy, jest po poważnej operacji, jej stan zdrowia nie pozwala jeszcze na powrót do pracy i dotychczas nie korzystała z tej formy pomocy.
Czy są jakieś ustalone wzory druków dotyczące tego rodzaju urlopu?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jakie dokumenty są konieczne do zorganizowania w gimnazjum obozu żeglarskiego oraz kto może być kierownikiem i opiekunem na takim obozie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dlaczego nie wyświetla się strona z październiika "Plan rozwoju zawodowego na stopień nauczyciela dyplomowanego". Wyswietla się komunikat " strona o podobnym adresie nie istnieje", mimo że na podglądzie widoczny jest dokument.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczące problemów etyczno-moralnych. Dostałem od rodziców ucznia skany "rozmów" nauczyciela z uczniem (pełnoletnim) świadczące jednoznacznie o zachęcaniu do spotkania poza szkołą w "wiadomym celu". Do niczego nie doszło, ale rodzice przyszli z taką skargą. Nauczyciel dalej pisze wiadomości do ucznia. Póki co nie wie o tym, że uczeń poinformował mnie o swoim problemie.
Czy jeśli doszło póki co jedynie (lub aż) do tego typu sytuacji to jak powinienem zachować się jako dyrektor. Czy są jakieś jasne wskazówki w takiej sytuacji. Ja jestem zdania, że należałoby zwolnić takiego nauczyciela, no ale czy mam ku temu podstawy prawne?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony w szkole samorządowej w placówce nieferyjnej złożył wniosek o dofinansowanie wypoczynku letniego organizowanego we własnym zakresie. Jego stosunek pracy ulega rozwiązaniu z dniem 30 czerwca. Czy ma prawo do wymienionego świadczenia, jeśli jego wypłata nastąpi przed upływem okresu zatrudnienia? Czy zachowuje prawo do wymienionego świadczenia, jeśli jego wypłata nastąpi po upływie okresu zatrudnienia?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe