Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy można zawrzeć drugą umowę z nauczycielem? Nauczyciel jest zatrudniony w szkole przez mianowanie, a ponieważ posiada uprawnienia do pracy na stanowisku pedagoga, mógłby zastąpić dotychczasowego pedagoga, który przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. Obecnie nauczyciel realizuje zajęcia w wymiarze 9 godzin matematyki, 1 godziny wychowania oraz 11 godzin świetlicy. Czy można z nim zawrzeć drugą umowę na czas określony w wymiarze 13/26 etatu?
Tak. W opisanym przypadku można z nauczycielem zawrzeć odrębną umowę na czas określony na podstawie art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela (dalej: KN), o ile pensum z podstawowego stosunku pracy nauczyciela zostało wcześniej ustalone na podstawie uchwały organu prowadzącego.
Pensum łączone ustala uchwała organu stanowiącego
Zgodnie z art. 42 ust. 7 w zw. z art. 91d pkt 1 KN każdy organ prowadzący jest zobowiązany ustalić w uchwale organu stanowiącego sposób obliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin – jest to tzw. pensum łączone.
Kiedy możliwe jest zawarcie drugiej umowy?
W przepisach nie ma wyraźnego zakazu zawierania dwóch umów o pracę z jednym pracownikiem. Jednak zawarcie drugiej umowy jest dopuszczalne tylko, jeśli rodzaj pracy jest:
- wyraźnie inny niż uzgodniony;
- wykonywany w podstawowym czasie pracy.
W przeciwnym razie po zawarciu drugiej umowy o pracę pracodawca naruszyłby przepisy o czasie pracy.
Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 12 marca 1969 r. (uchwała SN z dnia 12 marca 1969 r. III PZP 1/69) oraz wyrokiem SN z 8 stycznia 1981 r. (wyrok SN z dnia 8 stycznia 1981 r. II URN 186/80), do obowiązku pracodawcy zawierającego drugą umowę z jednym pracownikiem należy powierzenie mu wykonywania innej rodzajowo pracy, niż tej, która przewidziana jest w pierwszej umowie o pracę.
O czym trzeba pamietać podczas nawiązywania drugiej umowy?
Przy nawiązywaniu drugiej umowy o pracę pracodawca musi zadbać dodatkowo o kilka kwestii, m.in.:
- nie może dopuścić do naruszenia przepisów o czasie pracy;
- nie może dopuścić do naruszenia przepisów o wynagrodzeniu w godzinach ponadwymiarowych;
- musi przestrzegać norm dotyczących dobowego i tygodniowego odpoczynku pracownika.
Wynika z tego, że maksymalnie można zatrudnić pracownika łącznie na 15/40 etatu.
Z nauczycielem zastępującym należy zawrzeć umowę o pracę na czas określony
Zgodnie z art. 10 ust. 7 KN w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela w trakcie roku szkolnego należy nawiązać z pełniącym funkcję w zastępstwie nauczycielem stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas określony.
W opisywanym przypadku umowa byłaby zawarta na inną rodzajową pracę – stanowisko pedagoga.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dzień dobry. Czy przygotowywane jest nowe Rozporządzenie dotyczące kwalifikacji nauczycieli? Taka informacja pojawiła się na stronie MEN. Przekazywana jest także studentom uczelni wyższych. https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/200-mln-zl-na-ksztalcenie-przyszlych-nauczycieli.html Jako dyrektor wysyłający pracowników na studia mam pytanie: Czy jeśli rozpocznie się studia magisterskie z pedagogiki wczesnoszkolnej w październiku 2018, trzeba będzie je uzupełniać o 3 lata studiów licencjackich zgodnie z projektem ustawy, o którym mowa w https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/200-mln-zl-na-ksztalcenie-przyszlych-nauczycieli.html Pozdrawiam.
- Chciałbym nawiązać do zatrudniania nauczycieli na umowę-zlecenie. Czy można zatrudniać na umowę zlecenie w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie nauczycieli,którzy w innych szkołach mają umowy o pracę na podstawie KN ? W szkole stowarzyszeniowej obowiązuje KP. Jeżeli nie, to jak nauczycielowi zatrudnianemu na umowę o pracę określić wymiar zatrudnienia na podstawie KP? Obowiązuje 40 godzinny tydzień pracy, 22 godziny pensum dydaktycznego a nauczyciel zatrudniany byłby w wymiarze 4 lub 6 godzin tygodniowo
- Czy osobę, która prowadzi jednodniową prelekcję z dziećmi nt. np. podróży albo osobę która przeprowadza nabór do chóru chłopięcego należy sprawdzić w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksulanym? Co należy rozumieć pod pojęciem "przed dopuszczeniem osoby do innej działaności związanej z wychowaniem ...". Czy dotyczy to sporadycznych spotkań dla dzieci/warsztatów? Dodam, że nie zostaję nawiązany stosunek pracy z taką osobą.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik, zatrudniony na czas nieokreślony na stanowisku konserwatora przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. Proszę o odpowiedź, czy mogę na zastępstwo, w czasie jego nieobecności zatrudnić dwie osoby po 1/2 etatu, konserwatora i sprzątaczkę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracowni(intendent) musi wykorzystać 14 dni urlopu wypoczynkowego w roku czy może przełożyć go na następny rok. Proszę o podstawę prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe