Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nagrody dyrektora opiniuje Rada Pedagogiczna,czy dyrektor tylko zapoznaje z propozycjami?
Rada pedagogiczna opiniuje w szczególności: 1) organizację pracy szkoły lub placówki, w tym tygodniowy rozkład zajęć edukacyjnych, oraz organizację kwalifikacyjnych kursów zawodowych, jeżeli szkoła lub placówka takie kursy prowadzi; 2) projekt planu finansowego szkoły lub placówki; 3) wnioski dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień; 4) propozycje dyrektora szkoły lub placówki w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Oznacza to, że rada pedagogiczna opiniuje wnioski dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień. Dyrektor może składać (pisemny) wniosek o nagrodę dla nauczycieli. Wniosek o przyznanie nagrody ministra, składa, za pośrednictwem właściwego kuratora oświaty lub organu sprawującego nadzór pedagogiczny: 1) dyrektor szkoły — dla nauczyciela zatrudnionegow szkole; 2) organ prowadzący szkołę — dla dyrektora szkoły. Wniosek o przyznanie nagrody kuratora oświaty lub nagrody organu sprawującego nadzór pedagogiczny składa: 1) dyrektor szkoły — dla nauczyciela zatrudnionego w szkole; 2) organ prowadzący szkołę — dla dyrektora szkoły. Natomiast nagrody przyznawane przez dyrektora szkoły nie są wnioskami, ani propozycjami. Są to kompetencja dyrektora.
Podstawa prawna: 1. USTAWA z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (ze zm.), w szczególności art. 41 ust. 2; 2. USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (ze zm.), w szczególności art. 49 ust. 1 pkt 2 i 3; 3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 sierpnia 2009 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania nagród dla nauczycieli (ze zm.), w szczególności § 5. 1, § 6.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w świetle istniejących przepisów Oświatowych lub innych Dyrektor Szkoły może zakazać wnoszenia przez uczniów telefonów komórkowych do szkoły. Zgodę na taki krok wyraziła Rada Pedagogiczna i Rada Rodziców w wyniku głosowania wszystkich rodziców uczestniczących na zebraniu szkolnym w klasach przekazując wyniki głosowania w klasach do Rady Rodziców. Samorząd uczniowski wyraził opinię negatywną. Proszę jednocześnie o podanie podstawy prawnej, która umożliwia dyrektorowi wprowadzenie zakazu wnoszenia telefonów komórkowych do szkoły lub mu na to nie pozwala.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o wyjaśnienie kwestii związanych z podejmowaniem uchwał w sprawie opinii przez Radę pedagogiczną. Czy w sytuacji gdy w regulaminie rady tryb wyrażania opinii nie przewiduje podejmowania uchwał jest prawidłowym zapisem. Poniżej cytuję treść tej części regulaminu: 1. Rada Pedagogiczna wyraża opinię według następującego trybu: 1) każdy z członków Rady ma prawo do wyrażenia opinii własnej w trakcie posiedzenia Rady, pod warunkiem że opinia nie narusza dóbr osobistych innych osób; 2) na podstawie wypowiedzi poszczególnych nauczycieli protokolant sporządza projekt treści opinii; 3) projekt treści opinii przyjmuje Rada przez: a) aklamację - gdy zostaje zaakceptowany jednomyślnie przez całe zgromadzenie (może zostać poparty okrzykami lub oklaskami). b) głosowanie (jawne lub tajne) – zwykłą większością głosów; 2. Przyjęta przez Radę treść opinii jest odnotowana w protokole obrad Rady; 3. W sytuacjach szczególnych Rada Pedagogiczna może powołać komisję ds. opracowania treści opinii (np. w sprawie oceny pracy dyrektora szkoły) w formie odrębnego dokumentu, który jest załącznikiem do protokołu obrad Rady.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy istnieje możliwość żeby uczeń pierwszej klasy zawodówki (zawód stolarz) przeniósł się do pierwszej klasy technikum (zawód grafik komputerowy) ukończywszy pierwszy semestr w zawodówce?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy autorski program zdrowotny realizowany po raz pierwszy w przedszkolu jako program dodatkowy musi być uchwalony przez Radę pedagogiczną czy nauczyciel musi wystąpić do dyrektora z wnioskiem o dopuszczenie programu do użytku?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy projekt gimnazjalny który był realizowany w gimnazjum będzie obowiązywał też w szkole podstawowej?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe