Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel katecheta ma prawo pytać imiennie dzieci o to czy uczestniczył na rekolekcjach, przystąpił do spowiedzi, czy był w niedzielę na Mszy ?
Przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, Dz.U. z 1992 r. Nr 36, poz. 155 ze zm. nie regulują zagadnienia zadawania takich pytań na zajęciach z religii. Natomiast Komisja Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski w sierpniu 2008 roku opracowała „Zasady oceniania osiągnięć edukacyjnych z religii rzymskokatolickiej w szkołach”, które w § 2 ust. 3 stanowią, że ocenianiu nie podlegają praktyki religijne (http://www.diecezja.opole.pl/index.php/wiadomosci/archiwum/246-katechetyczne/przepisyprawne/1332-zasady-oceniania-osiagniec-edukacyjnych-z-religii-rzymsko-katolickiej-w-szkolach). Należy z tego wywodzić, że nauczyciel religii nie powinien pytać uczniów o uczestnictwo w rekolekcjach, mszy, spowiedzi. Takie rozwiązanie należy traktować jako prawidłowe, ponieważ nauczyciel religii oprócz Kościoła także jest traktowany jak funkcjonariusz publiczny w związku z wykonywaniem zadań publicznych z zakresu edukacji (art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm.). Z art. 53 ust. 6 i 7 Konstytucji RP wynika, że nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych, ani zobowiązany przez organy władzy publicznej (jednostkę oświatową, nauczyciela - np. religii) do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wzór uchwały wprowadzającej zmianę w statucie szkoły, która mówi o pozostaniu placówki jako szkoły podstawowej od 1.09.2019 roku
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinno być przeprowadzone zasięgnięcie opinii Rady Pedagogicznej w sprawie powierzenia stanowiska wicedyrektora szkoły od 1 września 2019 roku? W jaki sposób nauczyciele wyrażają swoją opinię?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w księdze dzieci którą mam prowadzoną wg roku urodzenia w uwagach powinnam wpisać absolwent i datę ukończenia szkoły 31.08.2015 czy 26.06.2015 . Czy taki wpis powinien znajdować się tylko w księdze uczniów?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Co powinna zawierać procedura udzielania i organizacji pomocy psychologiczno - pedagogicznej w szkole podstawowej?
- Czy dziecko posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na: niepełnosprawność sprzężoną, słabe widzenie, niepełnosprawność ruchową, powinno mieć zapewnione przez punkt przedszkolny zajęcia z tyflopedagogiem?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe