Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel, któremu przyznano prawo do urlopu zdrowotnego na podstawie Karty Nauczyciela, ma prawo w trakcie jego trwania do zawarcia społecznej (nieodpłatnej) umowy na doraźne prowadzenie zajęć pozalekcyjnych (np. sportowych) z dziećmi? Czy odpowiedzialność np. za bezpieczeństwo dzieci wynikające z takiej umowy jest podobne jak w przypadku umowy np. zlecenia? Art. 73 ust. 7 Karty Nauczyciela mówi o zakazie podjęcia jedynie pracy zarobkowej. Co w sytuacji, kiedy np. lekarz zleci nauczycielowi taką formę zajęć jako rodzaj rekreacji?
1. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci, wynikająca z umowy społecznej.
Odpowiedzialność za taką pracę może regulować umowa zawarta między nauczycielem a organizacją zatrudniającą go. Jeżeli takiego zapisu w umowie nie ma, wówczas zastosowanie ma USTAWA z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie:
Korzystający ma obowiązek poinformować wolontariusza o przysługujących mu prawach iI ciążących obowiązkach oraz zapewnić dostępność tych informacji.
2. Zatrudnienie w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia.
art. 73 ust. 7 Karty Nauczyciela obejmuje jedynie zakaz wykonywania pracy zarobkowej, czy to ze stosunku pracy, czy też z innych umów cywilnych. W tej materii nie ma więc prawnych przeszkód, aby nauczyciel wykonywał pracę wolontariacką (bezpłatną).
Pojawia się jednak problem celu urlopu dla poratowania zdrowia. Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 7 lipca 2005 r., sygn. akt II PZP 5/05 zajął stanowisko, iż celem urlopu dla poratowania zdrowia jest poratowanie zdrowia i żeby tego dokonać, nauczyciel nie może podejmować pracy ani jej kontynuować w jakiejkolwiek formie.
Zwłaszcza zajęcia pozalekcyjne z dziećmi będą tu sprzeczne z celem takiego urlopu. Nie sądzę, aby lekarz zalecił jako rodzaj rekreacji pracę, od której de facto zalecił zwolnienie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W tym roku 11 listopada wypada w sobotę w związku z tym pracownicy obsługi powinni mieć oddany dzień wolny za ten dzień. Czy dyrektor powinien taki dzień wyznaczyć zarządzeniem dyrektora?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od września zatrudniliśmy katechetkę - nauczyciel kontraktowy. Z tego względu iż skierowanie z kurii dostała tylko na rok więc zawarliśmy z nią umowę o pracę na czas określony tak jak na skierowaniu z kurii do dnia 31.08.2015. W styczniu nauczycielka poinformowała nas, iż jest w ciąży. Termin porodu przewidziany jest na 12 czerwca 2015 r. Później chce wziąć roczny urlop macierzyński. Po macierzyńskim chciałaby wrócić do pracy, a my również chcielibyśmy z nią dalej współpracować jednak jak to teraz powinno wyglądać? Umowa do 31.08.2015 r. i co dalej? Na macierzyńskim zawierać z nią kolejną umowę i załatwiać misję z kurii? Czy po zakończeniu umowy ona przechodzi z macierzyńskim do ZUSu, a my musimy poszukać sobie kogoś innego na rok i w kolejnym roku dopiero znów ją zatrudnić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka jest w ciąży i od 1 września 2022 r. do końca ciąży będzie przebywać na zwolnieniu lekarskim, a następnie na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim co w sumie daje 1,5 roku. W jaki sposób zatrudnić nauczyciela na zastępstwo? Nadmieniam, że zwolnienia lekarskie będą wpływać prawdopodobnie co miesiąc. Proszę o wyjaśnienie i wzór umowy.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownikom pedagogicznym i niepedagogicznych dyrektor przedszkola niepublicznego może dać premię np. świąteczną sfinansowaną z dotacji?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pani Ania – referent została zatrudniona na umowę o pracę na zastępstwo za pracownicę przebywającą na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim. Umowa została zawarta na okres 12.07.2014 do 10.07.2015r.
Aktualnie okazało się że Pani Ania jest w ciąży, ciąża jest zagrożona i od 23.04.2015 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Z przeprowadzonej rozmowy wynika że najprawdopodobniej nie wróci już do pracy. Jak będzie przebiegał teraz stosunek pracy czy umowa rozwiąże się samoistnie. Czy za niewykorzystany urlop należy się ekwiwalent. Jeśli szkoła wypłaci ekwiwalent to czy należy się również świadczenie urlopowe? Czy w przedstawionej powyżej sytuacji Pani Ania nabędzie prawo do „13” za 2015 r?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe