Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel, który będzie uczestniczył jako osoba reprezentująca OKE w ustalaniu klucza i sprawdzaniu prac egzaminacyjnych przez dwa dni i tym samym nie będzie świadczył pracy jako nauczyciel macierzystej placówki powinien złożyć do dyrektora wniosek o urlop bezpłatny przerywający staż pracy, czy obecność usprawiedliwioną bez prawa do wynagrodzenia nie przerywającą stażu pracy?
Zgodnie z art. 9b ust. 11 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2230) nauczyciele biorący udział w przeprowadzaniu egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego i egzaminu zawodowego wykonują czynności związane z przeprowadzaniem tych egzaminów w ramach czynności i zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, oraz ustalonego wynagrodzenia.
Wobec tego za czynności związane z przeprowadzeniem egzamin nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie, mimo że nie świadczył pracy w ramach pensum.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel ukończył 5-letnie studia z zakresu pedagogiki ogólnej, studia podyplomowe z zakresu pedagogiki resocjalizacyjnej, kurs kwalifikacyjny z oligofrenopedagogiki, 190-godzinny kurs z socjoterapii (nie ma adnotacji, że jest to kurs kwalifikacyjny). Uczeń z zespołem Aspergera w szkole ogólnodostępnej ma w orzeczeniu z marca tego roku zalecenie do zorganizowania zajęć socjoterapeutycznych. Czy ten nauczyciel ma kwalifikacje do prowadzenia takich zajęć?
- Czy nauczyciel po pedagogice opiekuńczo-wychowawczej i oligofrenopedagogice może prowadzić zajęcia wyrównawcze (nie dydaktyczo-wyrównawcze)? Proszę również o informacje jakie inne zajęcia może prowadzić w szkole podstawowej?
- Jesteśmy publiczna szkołą feryjną. Planujemy zatrudnić nauczyciela, który ukończył studia licencjackie, ale bez przygotowania pedagogicznego. Zatrudnienie na podstawie Kodeksu pracy byłoby na czas określony od 28.09 do 25.06.2021 r. na cały etat, tj. 18/18 pensum nauczyciela, do tego miałby 9/18 godzin ponadwymiarowych.
1. Jak ma wyglądać zapis w umowie, jeśli chodzi o czas pracy i godziny ponadwymiarowe? Czy wystarczyłoby: wymiar czasu pracy 18/18, w tym liczba godzin dydaktycznych 18/18?
2. Czy muszę uwzględnić w umowie godziny ponadwymiarowe w liczbie 9/18?
3. Czy godziny ponadwymiarowe są płacone jak pozostałym nauczycielom zatrudnionym z Karty Nauczyciela?
4. Czy takiemu nauczycielowi zatrudnionemu z Kodeksu pracy należy się dofinansowanie na studia z przygotowania pedagogicznego i uzupełniające magisterskie z funduszu doskonalenia zawodowego nauczycieli?
5. Czy można mu przyznać dodatek motywacyjny?
6. Jaki wymiar urlopu mu przysługuje?
7. Czy korzysta z urlopu jak pozostali nauczyciele częściowo w trakcie ferii zimowych? Umowa do 25.06.2021 r., więc za pozostałe dni wypłacamy ekwiwalent?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo dziękuję za odpowiedź w sprawie stażu nauczyciela w punkcie przedszkolny. Niestety MEN ma inne stanowisko i uważa,że absolutnie nauczyciele punktów przedszkolnych nie mogą odbywać stażu, bo nie ma o tym zapisu w KARCIE NAUCZYCIELA. Proszę o pomoc. Pracuję w organizacji pozarządowej, która otwiera punkty przedszkolne szczególnie na wsiach. Nauczyciele z uwagi na to, że nie mogą odbywać stażu nie chcą podejmować pracy i pojawiają się problemy kadrowe. Co mogę z tym zrobić? Pozdrawiam serdecznie gralgo
- Jeżeli nauczyciel pracuje w dwóch placówkach oświatowych,w jednej z nich jest to dodatkowa praca.Jak naliczany powinien być staż pracy w dodatkowej szkole? Czy powinien być naliczany na podstawie przedłożonych świadectw pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe