Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel który ma 12h i pracuje cztery dni w tygodniu, ma obowiązek uczestniczyć w radzie podsumowującej pierwsze półrocze, wypadającej w dzień, w który nie ma zajęć edukacyjnych w szkole? Bardzo proszę o pilną informacje z podstawą prawną.
Udział w zebraniach rady pedagogicznej należy do podstawowych obowiązków nauczyciela, wykonywanych w ramach tzw. zadań statutowych, ponieważ jest członkiem tego organu – art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215; art. 69 ust. 1 – 3 i 5 – 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60 ze zm. Nauczyciel jest zobowiązany wykonywać polecenia dyrektora związane z pracą, co wynika z podległości służbowej (art. 7 ust. 1 KN). Żaden przepis nie zwalnia nauczyciela z obowiązku uczestniczenia w zebraniach rady pedagogicznej, ani też nie uprawnia go do odmowy wykonywania pracy w dniu wolnym od pracy, gdy takie polecenie wyda dyrektor np. w formie zawiadomienia o terminie zebrania. W związku z tym nauczyciel ma obowiązek brania udziału w takich zebraniach, gdy nie zostanie zwolniony przez dyrektora na swój wniosek, który powinien umotywować ważnymi przyczynami.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pytanie dotyczące sklepiku szkolnego. Mam podmiot zewnętrzny, który prowadzi działalność gospodarczą i mogłaby w naszej szkole prowadzić sklepik szkolny. Czy szkoła może nieodpłatnie udostępnić pomieszczenie pod ten sklepik?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy Burmistrz miasta ma prawo do wglądu do dzienników lekcyjnych? Chodzi o sprawdzanie ocen z przedmiotów i końcoworocznych. Proszę o pilną odpowiedź.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Z organu prowadzącego otrzymujemy wykaz dzieci zameldowanych w obwodzie szkoły. Niektóre z nich mieszkają poza obwodem, nawet za granicą. Czy dzieci te umieszczamy w księdze ewidencji i czy monitorujemy spełnianie przez nie obowiązku szkolnego? Jak wskazują przepisy, w dokumentacji ucznia wpisujemy adres zamieszkania. Również dzieci, które mieszkają w obwodzie naszej szkoły i realizują obowiązek szkolny w naszej szkole, mają inny adres zameldowania i tam wpisane są w wykazach z jednostek samorządowych. Szkoły podległe tym samorządom proszą o potwierdzanie realizacji obowiązku szkolnego tych dzieci. Jak prawidłowo prowadzić dokumentację, aby była zgodna z przepisami?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jestem osobą fizyczną, prowadzącą publiczną szkołę podstawową z przedszkolem, czy jestem zobowiązana prowadzić księgi rachunkowe, czy mogę prowadzić KPiR? W jakiej formie powinna być prowadzona odrębna ewidencja przychodów i kosztów z otrzymanej dotacji?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Przy wjeździe do szkoły stoi znak zakazu wjazdu za wyjątkiem pracowników szkoły. Ze względu na bezpieczeństwo uczniów ciągle prosimy rodziców o niewjeżdżanie na teren szkoły. Zagrożenie dostrzegają także niektórzy rodzice, którzy zgłaszają problem na Krajowej mapie zagrożeń. Co ma zrobić dyrektor w sytuacji kiedy organ prowadzący kazał zasłonić znak i zezwolić rodzicom na wjazd.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe