Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel , który ma skończone studia podyplomowe na Wydziale Pedagogicznym Resocjalizacja z Profilaktyką Uzależnień może zajmować stanowisko pedagoga ?
Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli, kwalifikacje do zajmowania stanowiska pedagoga w liceach ogólnokształcących, liceach profilowanych, technikach, uzupełniających liceach ogólnokształcących, technikach uzupełniających i szkołach policealnych posiada osoba, która ukończyła:
1) studia magisterskie na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) studia magisterskie na dowolnym kierunku i studia podyplomowe w zakresie prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
W gimnazjach, zasadniczych szkołach zawodowych, przedszkolach i szkołach podstawowych - osoba, która ukończyła:
1) studia magisterskie na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) studia magisterskie na dowolnym kierunku i studia podyplomowe w zakresie prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
3) studia pierwszego stopnia na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
4) studia pierwszego stopnia na dowolnym kierunku (specjalności) i studia podyplomowe z zakresu prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Określając, czy dany kierunek pedagogiczny daje kwalifikacje do zajmowania stanowiska pedagoga szkolnego, należy brać pod uwagę rodzaj prowadzonych przez niego zajęć. Inne potrzeby będą występowały w przedszkolu a inne np. w gimnazjum czy liceum. Oceny takich potrzeb dokonuje dyrektor szkoły. Resocjalizacja z profilaktyką uzależnień jest z pewnością kierunkiem, który da nauczycielowi kwalifikacje do zajmowania stanowiska pedagoga szkolnego.
W zależności zatem od tego, czy nauczyciel ma ukończone inne studia: magisterskie czy pierwszego stopnia, posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska pedagoga w danym typie szkoły.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam w szkole nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej, który od X 2018 r. podejmie studia mgr na kierunku; edukacja dla bezpieczeństwa. Chcę mu przydzielić 1 godz. w tym roku szk. - edukacji dla bezpieczeństwa ( poszukiwania innego nauczyciela nie przyniosły rezultatu, nie ma ofert w PUP ani chętnych po informacji w Mazowieckim Banku Ofert Pracy dla Nauczycieli). Kurator Oświaty nie znalazł podstaw do zastosowania art. 10.ust.9 ustawy z dn. 26 stycznia 1982 Karta Nauczyciela. Na jakiej podstawie mogę przydzielić nauczycielowi tę godzinę na rok szkolny?
- Nauczyciel zatrudniony na umowie: łączone pensum tj. 14/18 + 6/26= 20/20 ma dodatkowo otrzymać 6/26 jako nadgodziny. Z jakiego wymiaru liczyć nauczycielowi przyznane dodatkowo godziny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Otrzymaliśmy pismo, że z dniem 1.10.2011 staliśmy się pracownikami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Szkoła podstawowa + Przedszkole. Byłam zatrudniona w szkole: nauczyciel dyplomowany, mianowanie. Czy powinnam otrzymać jakieś pismo zmieniające umowę o pracę? Nie rozumiem tego. W przedszkolu jest inne pensum, udzielane są urlopy; w szkole nauczyciel przedmiotu ma pensum 18 godzin i urlop w czasie trwania ferii. Jak to teraz będzie w zespole?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor przy redukcji etatów w pierwszej kolejności zwalnia nauczycieli zatrudnionych na czas określony czy też wskazanie osób do zwolnienia jest autonomiczną decyzją i może to być nauczyciel mianowany, który często przebywa na długotrwałych zwolnieniach. Jaka jest podstawa prawna żeby można było go zwolnić w pierwszej kolejności?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel historii ma etat 21/18 dodatkowo ma przydzielone godziny świetlicowe 3/26. Jak prawidłowo powinny być rozliczane godziny świetlicowe jeśli lekcja trwa 45 minut, a godz. świetlicowa 60 minut. Czy podczas rozliczenia godzin świetlicowych mam rozliczać jako 45 minut czy prawidłowo godziny świetlicowe powinnam sumować np 45+45+45+45. Czy przy wynagrodzeniu powinnam za godziny świetlicowe płacić z godzin świetlicowych, czyli godzina nauczyciela dyplomowanego kosztuje 29,16. Za godziny ponadwymiarowe płacę z etatu 18/18 3x41,99+ z etatu świetlicy 3x29,16.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe