Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel, który poszedł na świadczenie kompensacyjne może uczyć w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie?
Na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz. U. z 2022 r., poz. 301 z późn. zm.) w zw. z art. 1 ust. 2 pkt 2 lit. a i b ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984 z późn. zm.), prawo do świadczenia kompensacyjnego ulega zawieszeniu bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu w razie podjęcia przez nauczyciela pracy w szkole publicznej lub niepublicznej prowadzonej przez stowarzyszenie.
Wyjątki są wymienione w art. 58 ust. 3 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2023 r., poz. 103 z późn. zm.). Do dnia 31 sierpnia 2024 r. zawieszeniu nie ulega świadczenie kompensacyjne, gdy nauczyciel m.in. w stowarzyszeniowej szkole podejmuje pracę na stanowisku: nauczyciela języka polskiego oraz nauczyciela innego przedmiotu, jeżeli w dniu nawiązania z nauczycielem stosunku pracy do szkoły uczęszcza co najmniej jeden uczeń będący obywatelem Ukrainy, który przybył na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy od dnia 24 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy mogę zlecić pedagogowi szkolnemu 2 godz. logopedii w ramach jego 20 godz. pensum? Zaznaczam, że pedagog ma kwalifikacje do logopedii.
- Czy nauczyciel pełniący społecznie funkcję zastępstwa dyrektora podczas jego nieobecności powinien mieć określony zakres obowiązków?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel pracujący w przedszkolu niepublicznym (zajęcia specjalistyczna w wymiarze 1 godz. tygodniowo) może odmówić podpisania umowy o pracę? Jest zatrudniony w szkole. Nauczyciel wnioskuje o umowę zlecenie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mamy w przedszkolu kuchnię, w której pracują 4 osoby. Do 30.08. 2019 r. Panie wykonywały pracę w kuchni na terenie przedszkola, ale zatrudnione były w Szkole Podstawowej na terenie tej samej gminy. Od 1.01.2020 r.zostały pracownikami przedszkola. W szkole nie rozwiązano z nimi umowy (dlatego nie mogę z nimi zawrzeć nowej). Dyrektor szkoły twierdzi, że zostały one przeniesione i nie trzeba zawierać nowej umowy - stara umowa obowiązuje nadal.
Moim zdaniem powinny dostać świadectwo pracy ze szkoły i być zatrudnione w przedszkolu. Czy słusznie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Biorąc pod uwagę art.188 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks Pracy (Dz.U. z 2016r. poz. 2138; poz.2255) proszę o wyrażenie opinii w temacie udzielania zwolnienia od pracy pracownikom na stanowisku nauczyciela w wymiarze 16 godzin albo 2 dni w ciągu roku kalendarzowego. Czy poprawnym postępowaniem pracodawcy (p. dyrektora) jest udzielanie tego zwolnienia w wymiarze godzinowym (16 godzin) nauczycielowi, ze względu na to, że nauczyciele w różne dni tygodnia mają różny wymiar godzin pracy. Tym samym wychodzi na to, że niektórzy nauczyciele korzystający z powyższego przywileju są kilka dni w roku na zwolnieniu od pracy z prawem do wynagrodzenia, a w przypadku pozostałych pracowników jest to maksymalnie 2 dni.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe