Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel, który przebywa na długoterminowym zwolnieniu lekarskim (kobieta w ciąży) powinien otrzymywać zasiłek chorobowy w dniu 1 dnia każdego miesiąca, tak jak do tej pory otrzymywał wynagrodzenie, czy może otrzymywać zasiłek w innym terminie, np. na koniec miesiąca? Czy okres zawarcia umowy (na czas określony) ma znaczenie na termin wypłaty zasiłku chorobowego?
Zgodnie z ustawą z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, prawo do zasiłków określonych w ustawie (w opisanym przypadku - chorobowego) i ich wysokość ustalają oraz zasiłki te wypłacają:
- płatnicy składek, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych,
- ZUS - ubezpieczonym, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych.
Liczbę ubezpieczonych ustala się według stanu na dzień 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego.
Na podstawie art. 64 ust. 1 ustawy, płatnicy składek wypłacają zasiłki w terminach przyjętych dla wypłaty wynagrodzeń, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych bieżąco po stwierdzeniu uprawnień. Zasiłki te wypłaca się nie później jednak niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłków (w omawianym przypadku zwolnienia lekarskiego).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o podanie podstawy prawnej, według której mam dokonać zmiany umów dla pracowników administracji i obsługi, są to pracownicy publicznej szkoły podstawowej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Obecnie mam III klasę integracyjną, jaki w związku ze zmianami będzie status klasy IV oraz nauczyciela wspomagającego?
- Nauczyciel mianowany od lutego 2020 r. do 21.11.2020 r. ma przyznane świadczenie rehabilitacyjne. Lekarz orzecznik ZUS wydał decyzję, że nauczyciel jest całkowicie niezdolny do pracy i nie ma podstaw do dalszego świadczenia rehabilitacyjnego, tylko do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Czy to dyrektor rozwiązuje z tym nauczycielem umowę o pracę (jeśli tak, to jaka podstawa prawna?), czy nauczyciel powinien wystąpić z wnioskiem o rozwiązanie umowy w związku z przejściem na rentę? Czy należy się odprawa rentowa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Uprzejmie proszę o odpowiedź na pytanie dotyczące urlopu dodatkowego dla nauczycieli z orzeczeniem o niepełnosprawności - stopień znaczny, a druga osoba stopień umiarkowany. Przedszkole niepubliczne, zatrudnienie w oparciu o kodeks pracy. Czy wykorzystując 10 dni roboczych (z 14 przysługujących) na turnus rehabilitacyjny nauczycielowi pozostaje jeszcze 7 dni urlopu dodatkowego (na badania i wizyty lekarskie), czy jeszcze oprócz tych 7 dni, kolejne 4 dni pozostałe z puli przeznaczonej na turnus rehabilitacyjny? W sumie jeszcze 11 dni?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka 5 lutego br. kończy 55 lat. Posiada 34 lat pracy pedagogicznej. Czy może odejść na świadczenie kompensacyjne z dniem ukończenia 55 lat tj. w trakcie roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe