Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel, który ukończył filologią angielską może nauczać języka angielskiego w przedszkolu i klasach I-III, czy też jest zobowiązany posiadać kwalifikacje do nauczania wczesnoszkolnego? Co musi ukończyć nauczyciel po filologii, aby mógł nauczać języka, czy też sama filologia i przygotowanie pedagogiczne jest wystarczającym wymogiem?
Minimalne wymogi kwalifikacyjne do nauczania języka angielskiego przez absolwenta filologii angielskiej w przedszkolu i szkole podstawowej to posiadanie przygotowania pedagogicznego oraz licencjatu lub tytułu magistra (§ 11 ust. 1 pkt 1 w zw. z ust. 2 pkt 1 i 2 rozporządzenia MEN z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli, Dz. U. z 2013 r., poz. 1207).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy burmistrz miasta i gminy może wymagać od dyrektora zaprowadzenia miesięcznej listy obecności dla nauczycieli samorządowej szkoły publicznej w celu potwierdzania podpisem przez nich swojej obecności w pracy? Czy to polecenie ma uzasadnienie prawne?
- Czy w związku z nowelizacją Karty nauczyciela "w innych formach wychowania przedszkolnego, przedszkolach, szkołach i placówkach, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 2, nauczycieli zatrudnia się na podstawie umowy o pracę, zgodnie z ustawą z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy". Zmiana dotyczy również dyrektora, logopedy i fizjoterapeuty? I co z umowami zawartymi przed wejściem w życie zmian w prawie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mamy niż demograficzny. Chciałabym ograniczyć obsługę w szkole. Mam panią sprzątającą, która posiada już wiek emerytalny, ale tylko 24 lata stażu pracy. Jak wyliczyć jej przyszłą emeryturę? Czy mogę jako dyrektor zgłosić się do ZUS z prośbą o wyliczenie emerytury? Jednak, jeżeli nie będzie to korzystne dla pracownicy, nie chciałabym jej wysyłać na tę emeryturę, więc moje zapytanie ZUS nie byłoby jeszcze wiążące.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor szkoły chce w roku szkolnym 2017/2018 zatrudnić nauczyciela kontraktowego, któremu zamierza powierzyć zgodnie z kwalifikacjami 14/18 godzin tygodniowo i bez kwalifikacji (uzyskał zgodę kuratora) 4/18 do pełnego etatu oraz 7/18 godzin ponadwymiarowych bez kwalifikacji tygodniowo. Do celów płacowych godziny bez kwalifikacji zostaną uwzględnione jako nauczyciela stażysty. Jak w tym przypadku powinna wyglądać umowa dla takiego nauczyciela? Czy powinien on mieć 2 umowy o pracę czy można uwzględnić to w jednej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przebywa na zwolnieniu lekarskim od 2 września 2020 r. Na początku kwietnia ma przewidywany termin porodu. Jest też w trakcie robienia awansu zawodowego.
Jaki okres może przebywać na zwolnieniu i macierzyńskim ,żeby nie musiała zaczynać od nowa awansu zawodowego? Jest zatrudniona na pełnym etacie z Kodeksu Pracy. Jeżeli wróciła by na 1/2 etatu w czasie trwania urlopu rodzicielskiego rocznego to do kiedy miała by urlop i do kiedy pracowała by na 1/2 etatu oraz kiedy może wykorzystać urlop wypoczynkowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe